Covid-19 mutasyon vakalarının artması ABD’li uzmanları kaygılandırıyor

Avrupa’da başlayan ve hızla yayılan Covid-19 mutasyon vakaları, ABD’de artış gösteriyor. Son olarak ABD genelinde üç eyalette seyahat geçmişi olmayan kişilerde yeni koronavirüs suşu vakaları belirlendi. ABD sağlık yetkilileri, varyantın ülkeye gelişinin sürpriz olmadığını ancak kontrol edilmeden yayılmasına izin verilirse işleri daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

MSNBC’de yer alan habere göre, Northwestern Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Mercedes Carnethon, “Yoğun bir tatil seyahat sezonu sonrası mutasyonun artık her yerde olduğundan emin olabiliriz” dedi.

Florida sağlık yetkilileri yılın son günü, eyaletteki ilk mutasyon Covid-19 vakasını saptadıklarını açıklamıştı. Florida Sağlık Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, West Palm Beach’in kuzeyindeki bir ilçede yaşayan ve hiç seyahat geçmişi olmayan 20’li yaşlarda bir kişide virüs saptandığını paylaştı. 20’li yaşlarındaki bu Floridalı genç adam, ilk olarak Birleşik Krallık’ta tanımlanan B.1.1.7. olarak bilinen yeni varyantın teşhisi konan ilk birkaç kişiden biri. Daha sonra ise Kaliforniya eyaletinin San Diego kentinde yine seyahat geçmişi olmayan 4 erkekte de virüse rastlandı.

Fauci: Muhtemelen diğer eyaletlerde de var

Beyaz Saray koronavirüs danışmanı Dr. Anthony Fauci, eyalet sağlık yetkililerinin ilk vakaları açıklamasının ardından Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’la yaptığı görüşmede,“Kaliforniya’da daha fazla vaka olması sürpriz değil, büyük olasılıkla diğer eyaletlerden gelen raporlarda da vakaları göreceğiz” dedi. ABD sağlık yetkilileri, varyantın ülkeye gelişinin sürpriz olmadığını, ancak kontrol edilmeden yayılmasına izin verilirse işleri daha da kötüleştirebileceğini düşünüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yetkilileri, yeni tür virüsün önceki sürümlerine kıyasla daha kolay ve hızlı bir şekilde bulaştığını gösteriyor olsa da, virüsün bulaştığı kişilerde daha ciddi hastalığa neden olacağını düşünmüyor.

Ancak uzmanlar, yeni varyantın yayılması sonucu daha fazla insanın hastaneye kaldırılmasının durumunu kötüleştireceğinden endişe ediyor. Çünkü aralık ayında ABD’deki hastanelerin kapasitelerinin tamamına ulaştı ve yılın en ölümcül ayı yaşandı. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, aralık ayında ülkede 6,3 milyondan fazla kişi hastalandı ve 77 bin 500 kişi hayatını kaybetti. Atlantic’teki gazeteciler tarafından yürütülen Covid Tracking Project’in verilerine göre de 2021 yılına girildiğinde 125 binden fazla kişi Covid-19 nedeniyle hastanede yatıyordu. Bu nisan ayından bu yana ulaşılan en yüksek rakam.

Noel ve yılbaşı tatili bulaşmayı hızlandırabilir

Northwestern Üniversitesi Başkan Yardımcısı Mercedes Carnethon ise yaptığı açıklamada, yeni varyantın ilk vakalarının, yoğun bir tatil seyahat sezonunda ülkenin en kalabalık eyaletlerinde bulunduğunu söyledi. Çünkü TSA, Noel’in ardından pazar günü ABD havalimanlarında 1,28 milyon yolcuyu taradı ki bu rakam mart ayından bu yana ulaşılan en yüksek yolcu sayısı…

Carnethon, “Tatillerde TSA kontrol noktalarından hepimizin gördüğü fotoğraflara dayanarak, bu destinasyonlar arasında milyonlarca insanın seyahat ettiğinden emin olabiliriz. Artık varyantın her yerde olduğundan oldukça emin olabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

20 yaş altında daha hızlı bulaşıyor

Imperial College London’dan elde edilen son kanıtlar, yeni varyantın 20 yaşın altındaki insanları, yaşlı yetişkinlerden daha fazla etkilediğini gösteriyor. Carnethon, genç insanların iş nedeniyle daha fazla toplum içinde olduklarını ayrıca ve aşılanacak ilk kişiler olmadığını belirterek, “Bu nedenle bu grup daha fazla risk altında olabilir. Bence önceliğimiz, mobiliteyi nasıl durduracağımız hakkında bildiğimiz temel mesajları pekiştirmek. Ayrıca aşılama stratejisini de yeniden değerlendirmek gerekebilir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum