Çok yönlü kırsal canlanma dönemi

news_ae91d2b71399b5f7bafd7fe10ac3fed7-750X422.png

Yoksulluğun azaltılmasında büyük bir zafer kazanan Çin, tarımsal ve kırsal kalkınmada yeni bir aşamaya hazır. Ülke, kırsal çalışma odağını çok yönlü kırsal canlandırmaya kaydırıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, tarım, kırsal alanlar ve çiftçilerle ilgili sorunları çözmenin Çin Komünist Partisi (ÇKP) için en önemli öncelik olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi genel sekreteri ve Merkez Askeri Komisyonu başkanı olan Xi, salı günü sona eren iki günlük yıllık merkezi kırsal çalışma konferansında açıklamalarda bulundu.

TARİHİ DEĞİŞİM

Xi toplantıda, tarım sektörünün verimliliği ile kalitesini artırmak, kırsal alanları yaşamaya ve çalışmaya uygun hale getirmek ve çiftçilerin refah içinde varlıklı olmalarını sağlamak için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Xi, Çin’in ikinci yüzüncü yıl hedefine doğru ilerlemesinin tarihi bir kesişme noktasındayken, yoksulluğun azaltılması konusundaki başarıları pekiştirme ve genişletme, çok yönlü kırsal canlandırmayı ilerletme ile tarım sektörünün ve kırsal alanların modernizasyonunu hızlandırma görevi, tüm Parti’nin ilgilenmesi gereken önemli bir mesele olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ayrıca, tarım, kırsal alanlar ve çiftçilerle ilgili çalışmaların temelini sağlamlaştırmanın, ülkenin değişen durumlarla başa çıkması ve yeni umutlar açması için “bir kararlılık” olduğunu belirtti.

Xi, yoksulluğun azaltılmasında bir zafer kazandıktan sonra, Çin’in tarım, kırsal alanlar ve çiftçilerle ilgili çalışmalarındaki odak noktasının “tarihi bir değişim” olarak kırsalın canlandırılmasını çok yönlü bir şekilde ilerletmesi gerektiğini de vurguladı. Öte yandan, ÇKP Merkez Komitesi’nin yoksulluktan kurtulan ilçeler için beş yıllık bir geçiş dönemi belirlemeye karar verdiğini ve politika odağını kademeli olarak kırsalın canlandırılmasını kapsamlı bir şekilde teşvik etmeye kaydırdığını bildirdi.

Ülkenin 120 milyon hektar tarıma elverişli arazisi “kırmızı çizgisini” elinde tutması gerektiğini aktaran Xi, gıda güvenliğini sağlamak ve gıda üretimini yıldan yıla güçlendirmek için çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, kara toprağı daha iyi kullanmanın, korumanın ve temel tarım teknolojilerindeki atılımları hızlandırmanın önemine değindi.

DAHA GÜÇLÜ ÖNLEMLER

Tarım sektöründe arz yönlü yapısal reformun teşvik edilmesi çağrısında bulunan Xi, kırsalın canlandırılmasını ilerletmek için yoksulluğun azaltılmasından daha zorlayıcı olmayan bir görev olarak üst düzey tasarımın güçlendirilmesi, daha güçlü önlemler alınması ve daha fazla güç toplanması ihtiyacını ifade etti.

Bu amaçla yedi önlem öngörülmektedir. Bu önlemler, çiftçilere daha fazla fayda sağlamak için kırsal endüstri gelişimini hızlandırmayı, entelektüel ve ahlaki standartları güçlendirmeyi, kırsal alanlardaki kirliliği önlemeyi ve kontrol etmeyi, kırsal alanlarda önemli alanlarda reformu hızlandırmayı, kırsal altyapı tesisi inşaatına öncelik vermeyi, somut sonuçlar elde etmek için entegre kentsel-kırsal kalkınmayı kolaylaştırmayı ve kırsal yönetişimin güçlendirilmesi ile iyileştirilmeyi içeriyor.

Konferansa, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Büro Daimi Komitesi üyesi olan Başbakan Li Keqiang başkanlık etti. Toplantıya katılan diğer Çinli liderler arasında Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji ve Han Zheng bulunuyordu.

Başbakan Li Keqiang, Xi’nin konuşmasının kırsalın canlandırılmasını teşvik etmenin ve tarım ile kırsal alanların modernizasyonunu çok yönlü hızlandırmanın önemine değindiğini söyledi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua ise, kırsalın canlanmasını sağlamak için yoksulluğu azaltma sonuçlarını pekiştirerek bir geçiş yapılmasının altını çizdi.

Toplantıda ayrıca, kırsal canlandırmanın kapsamlı bir şekilde ilerletilmesi ve tarım ve kırsal alanların modernizasyonunun hızlandırılmasına ilişkin taslak bir belge ele alındı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum