CNN: Çin dış yardımı, ABD dış yardımını aşıyor

in-dış-yardımı.jpg

Çin Uluslararası Radyosu

ABD Başkanı Donald Trump, “America First” politikası uyarınca dış yardım tutarında bütçe daraltma önerisinde bulununca, kimi insani yardım çevreleri telaşlanıp bunun bazı ülkeler için ölüm fermanı anlamına gelebileceğini söylediler.

Bu alanda yayımlanan yeni bir rapor, ABD’nin bırakacağı kısmi boşluğu en büyük yardım bağışçısı olarak dolduracak olan Çin’in, yardım tutarını daha da artırabileceği görüşünü açıklıyor. 11 Ekim Çarşamba günü, Çin’in dış yardımına ilişkin en ayrıntılı dökümü içeren bir rapor yayımlayan AidData uzmanı Samantha Custer “Eğer ABD bu alanda da geri çekilecekse, Çin bu boşluğu kapatmalı ve gelişmekte olan dünyanın en önemli bağışçı ve yardımcısı rolünü pekiştirmek için gerekli pozisyonu almalıdır” dedi.

Rapora göre, Çin dış yardımının önemli bir bölümü Afrika ülkelerine yapılıyor. Proje hacmi olarak en çok Çin yardımı alan 10 ülkeden 7’si Afrika’dan. Sadece Angola ve Etiyopya, 2000-2014 yıllarında, 32 milyar dolar yardım aldı; bu da toplamın %10 kadarına eşdeğer. Ancak AidData, Pekin’in dışarıdaki kalkınma programlarının ayrıntılarını tam açıklayamamasına karşın Çin yardımının, yöneldiği ülkelerde ciddi bir ekonomik kalkınma yarattığını belirtiyor.

2000-2014 arası 15 yılda Çin, 140 ülkede 4.300 projeye toplam 354 milyar dolar tutarında fon sağladı. Aynı dönemde toplam 394 milyar dolarlık ABD dış yardımı bu tutarın çok az üzerinde olmakla birlikte son 5 yıldır Çin dış yardımı ABD yardımlarının üzerinde seyrediyor. Trump’ın yeni bütçe daraltma tasarısı ile Çin dış dünyaya en çok yardım eden ve geri kalmış ekonomilere en çok kalkınma sağlayan ülke kulvarında rakipsiz kalacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum