CMG Başkanı Shen’den Batı medyasına ön yargılardan kurtulma çağrısı

news_6070244d761d5796a6368add49e12faf-750X422.jpg

Çin Medya Grubu (CMG) Başkanı Shen Haixiong, Batılı medya kuruluşlarına bir kez daha Çin haberlerinde gösterilen ön yargılı yaklaşımları ve çarpıtma girişimlerini değiştirerek, medya kuruluşu sorumluluğu üstlenme çağrısında bulundu.

Shen Haixiong dün yaptığı yeni yıl konuşmasında, fikirler arasında farklılıklar olabileceğini ama gerçeğin değişmez olduğunu vurguladı. Shen, yeni yılda uluslararası kamuoyunda daha az yalan haber olmasını temenni ettiğini kaydetti.

Shen Haixiong, 2020’de CMG ile belli başlı uluslararası medya organları arasındaki temaslarda, özellikle Covid-19 salgınına ilişkin yayınlardaki bilgi iletişiminde alınan sonuçlar hakkında bilgi verdi.

Shen, “Basın kuruluşlarının asıl görevi gerçeği aktarmaktır. Medyanın sorumluluğu güvenilir haberler yapmak ve resmi kaynaklardan bilgi edinmektir. Maalesef, bazı medya kuruluşları Çin’le ilgili haberler yaparken, adil olmak yerine önyargılı davranıyor ve gerçekleri çarpıtıyor. Salgınla mücadele dışında, Hong Kong ve Xinjiang’la ilgili haberlerde de bunun gibi çok hata ve hatta uydurulmuş hikâyeler yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Shen, “CMG yalan haberlere ilk anda tepki vererek, gerçekleri ortaya çıkarttı. CMG yeni yılda da önemli bir uluslararası medya kuruluşu sorumluluğu üstlenerek, objektif bir tutumla, bütün dünyaya gerçekleri göstermeye, adil yayınlar yapmaya devam edecek.” dedi.

Çin’in en büyük medya grubu olan CMG’nin bünyesinde, Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN), Çin Ulusal Radyosu (CNR) ve Çin Uluslararası Radyosu (CRI) başta olmak üzere pek çok medya kuruluşu bulunuyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum