ÇMG Başkanı: Salgına karşı uluslararası iş birliği güçlendirilmeli

D69B53B6-1BF3-42C5-8F1C-A77ED6C1C632.jpeg

Çin Medya Grubu (CMG) uluslararası medya kuruluşlarının harekete geçip aralarındaki iş birliğini güçlendirmeleri, objektif şekilde haber geçip kamuoyunu doğru yönlendirmeleri ve küresel salgınla mücadeleye güç katmaları çağrısında bulundu.

CMG, bu yılın nisan ayında “Düşünce Kuruluşları Hareket İnisiyatifi: Sağlık İpek Yolu’nun İnşası İçin Uluslararası İş Birliğini Güçlendirme” temalı bir etkinlik başlattı.

Etkinliğe, İtalya, Japonya, Arjantin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin dâhil birçok ülkedeki düşünce kuruluşlarından yetkililer ve kendi alanında etkisi olan Çinli ve yabancı uzmanlar aktif şekilde katıldı. Uzmanlar, uluslararası toplumun iş birliğini güçlendirip Covid-19’la mücadeleye düşünce desteği sağlaması gerektiğini savundu.

CMG Başkanı Shen Haixiong, Çin halkının salgın döneminde cesaret ve kararlılık gösterip salgını kontrol altına aldığını, Çin’in mücadele uygulamalarının uluslararası mücadele iş birliğine ve küresel yönetişime güven kazandırdığını belirtti.

Shen, Düşünce Kuruluşları Hareket İnisiyatifi kapsamında uzmanların makaleler yazıp dünya halkına bilimsel ve rasyonel fikirleri tanıttığını, CCTV’nin Dünya Gözlemi adlı özel programa katılarak, küresel kamu sağlık olayına karışı uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi ve medya kuruluşlarının rolü hakkında görüşlerini aktardığını belirtti. Program, 170’den fazla ülke ve bölgede 100 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

CMG Başkanı Shen Haixiong, salgının etkisi sürerken uzmanların iş birliği çağrısının pozitif bir sinyal verdiğine işaret etti. Shen, sorumlu medya kuruluşlarının mutabakat temelinde salgınla uluslararası mücadelede yer alması çağrısında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum