Çin’nden Endonezya’ya Güneydoğu Asya’da Aşı Merkezi Kurulmasına Destek

71038_CANscientistsvidointervacscontainmentlevel3saskatchewan191018Reuter_1580293047580.jpeg

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 5 Şubat tarihinde Endonezya’nın Çin ile İşbirliği Başkanı ve Koordinasyon Bakanı Luhut ile telefonda görüştü. Yapılan görüşmede Bakan Luhut, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun Çin aşısı olmasının, Çin’e karşı duyulan güveni yansıttığını söyledi.

Telefon görüşmesinde Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in, Endonezya’nın aşı talebine büyük önem verdiğini ve Endonezya’nın Güneydoğu Asya’da bir aşı üretim merkezi kurmasını desteklediğini belirtti.

Xinhua Haber Ajansı’nın aktardığına göre Wang Yi, Çin’in salgına karşı ülke içi mücadelede yardım sağlamak için Endonezya ile aşı işbirliğini derinleştirmeye istekli olduğunu vurguladı.

Wang Yi ayrıca, iki tarafın denizcilik alanında işbirliğini hızlandırması, yeni bir deniz işbirliği komitesi ve teknik komite toplantılarını bir an önce düzenlemesi ve özel fonun rolüne tam anlamıyla yer vermesi gerektiğine işaret etti. Bakan Yi, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri genişletmek için mümkün olan en kısa sürede bir ticaret çalışma grubu kurulması gerektiğini, her iki tarafında Jakarta-Bandung yüksek hızlı tren projesinin ilerleyişini hızlandırması gerektiğini vurguladı.

Bakan Luhut, Endonezya hükümetinin ve halkının Çin’in zamanında aşı desteği sağlamasını takdir ettiğini ve Çin’in salgını önleme ve kontrol altına alma konusundaki deneyimlerinden faydalanmaya devam etmeyi ve salgınla mücadelede Çin ile işbirliğini teşvik etmeyi umduğunu söyledi. Luhut, Çin’in Endonezya’daki yatırımlarını arttırmasını beklediklerini ve ticaret, denizcilik, spor gibi alanlarda Çin ile alışverişi ve işbirliğini güçlendirmeye, “Kuşak ve Yol” un ortak yapımını hızlandırmaya ve Jakarta-Bandung hızlı tren ve “Bilateral Park” gibi büyük projeleri teşvik etmeye istekli olduklarını belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum