Çinli Uzmanlara Göre Moody’s Çin’in Kredi Notunu Düşürmesi Yanlış Bir Hesaplama

cin-ekonomi-moodys.jpg

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Çin’in yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun “Aa3″ten “A1” seviyesine düşürüldüğünü ve görünümünün de negatiften durağana çekildiğini bildirmesi Çinli uzmanlara göre açık bir yanlış hesaplamaya dayanıyor.

Moody’s yaptığı açıklamada Çin’in finansal gücünün gelecek yıllarda bir miktar yıpranacağını, ekonominin genelinde borç miktarının artmaya devam edeceğini ve potansiyel büyümenin yavaşlayacağını savunmuştu.

Moody’s, Çin devletinin doğrudan borç yükünün 2018 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hâsılasının (GSYİH) yüzde 40’ına yükselmesini ve 2020’de yüzde 45’e yakın olmasını öngörüyor. Ancak, yukarıdaki iddia, 2016 yılında Çin’in önceki yılla karşılaştırıldığında daha ılımlı olan devlet borçlarındaki yüzde 36,7’lik artışı dikkate almıyor. Ayrıca, ülkenin hem arz yanlı yapısal reformunda kaydettiği ilerlemeyi ve hem hükümet borcunu makul bir ölçekte tutulmasına neden olacak Pekin’in sıkılaştırıcı önlemleri konusundaki ilerlemeyi göz ardı ediyor.

Bank of China, Kıdemli uzamanı Li Fan, Moody’s’in yaptığı değerlendirmeyi tek taraflı bir bakış açısını yansıttığı için kabul edilemez buluyor. Li, Çin’in beş yıllık devlet borçlanma senedi için Kredi Risk Swap’ı (CDS) priminin bu yıl yaklaşık 80 baz puan seviyesinde kaldığını ve bu rakamın geçmiş yıllarda 150 baz puana kadar yükseldiğini belirtiyor.

Li’ye göre öncelikle, bu düşüş global piyasalarda Çin’in makroekonomik temellerinin iyileştiği ve kredi risklerinin azaldığını anlamına geliyor. İkinci olarak Moody’s’in Çin’deki ilgili reformların etkili olmayabileceği ve Çin ekonomisinin yavaşlamaya devam edeceği beklentisi, Çin hükümetinin arz yanlı yapısal reformu derinleştirip iç talebi orta düzeyde genişletme kapasitesinin hafife alındığı anlamına geliyor. Li’göre bu pek gerçekçi değil çünkü Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde % 6.9 düzeyinde büyüdü, büyüme 2017 yılına istikrarlı ve olumlu bir momentum sürdürüyor. Üçüncü olarak ise Moody’s, ticari banka kredileri, Yerel Yönetim Finansman Araçları tarafından ihraç edilen tahviller ve kamu iktisadi teşebbüsleri tarafından yapılan yatırımlardaki yükselişin dolaylı ve şarta bağlı borçlarda artışa neden olacağı sonucuna varıyor. Li’nin açıklamasına göre Moody’s Çin kanunları ve yönetmelikleri konusundaki bilgi eksikliğinden dolayı böyle yanlış bir sonuca ulaşmış.

Dolaysıyla Çin ekonomisinin kredi notunun düşürmesine neden olacak önemli sorunlar bulunmuyor. Uzmanlar, ülke görünümünün negatiften durağana çevrildiği sırada Çin’in ülke kredi notunun düşürülmesinin Moody’s’in derecelendirmesinin dengesini ve adaletini göstermeyi amaçladığı teknik bir operasyon olduğunu belirtiyorlar.

Batılı kurumlar ve medya raporları, geçen yıl Çin’in kredi risklerine defalarca değindi. Mart 2016’da Moody’s, Çin’in kredi notu görünümünü “olumsuz” olarak revize etti ancak Çin’in ekonomik performansı tahmin edilenin çok üzerinde gerçekleşti. Bazı analistler, Batılı derecelendirme kuruluşlarının uzun süredir kredi danışmanlığı piyasasında daha fazla etkiye sahip olduklarını, derecelendirme yöntemlerinin sonuçların şüpheli hale geldiğini belirtiyorlar.       Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum