Çin’in dış yatırımlarında kredili sistem

b-chinamarket-a-20141129.jpg

Çinli özel işletmelerin dış yatırımlarını düzenlemeyi ve bu alanda kriz önleme kapasitesini güçlendirmeyi öngören yönetmelik bugün yürürlüğe girdi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Sözcüsü Meng Wei, bugün yaptığı konuşmada, Çin’in özel işletmelerinin dış yatırımlarını düzenleyen yeni yönetmelikle ilgili bilgi verdi. Son yıllarda Çin’in dış yatırımlarının arttığını belirten Meng, ancak yatırım yapılan ülkenin kurallarına aykırı davranma, haksız rekabet ile kalite ve güvenlik ihmalleri gibi sorunların ortaya çıktığına dikkat çekti.

Söz konusu yönetmelik, özel işletmelerin yurtdışındaki girişimlerini sağlıklı hale getirmek için Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi, Ticaret Bakanlığı ve Merkez Bankası dâhil beş kuruluş tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Hassas ülke ve bölgelerde veya hassas alanlara yönelik yatırımlara hükümetin onayından geçme zorunluluğu getirilen Yönetmelik’te, bütün yatırım faaliyetlerinin kayıt altına alınacağı belirtildi.

Ayrıca yurtdışında eşit rekabet ilkesi izlenerek, rüşvet, iftira ve sahte tanıtım gibi girişimlerde bulunulmaması gerektiğine vurgu yapılan belgede, işletmelerin yatırım yaptıkları ülke veya bölgelerin yasalarına uygun hareket etmesi gerektiği ifade edildi.

Sözcü Meng Wei, özel dış yatırımlara getirilen düzenleme kapsamında “Dış Yatırımda Kredi Sistemi” düzenlemesi ve “Kamu İşletmelerinin Dış Yatırım Yönetmeliği”nin de hazırlanmakta olduğunu kaydederek, bu belgelerin kısa süre içinde yayımlanacağını dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum