Çin’in dış ticareti dünya ekonomisine istikrar kattı

20200114191657448_88600.jpg

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından açıklanan son verilere göre, ülkenin geçen yıl gerçekleştirdiği dış ticaret hacmi önceki yıla göre yüzde 3,4 artarak, 31,54 trilyon yuana (4,6 trilyon dolar) yükseldi.

Veriler, yıl boyunca toplam dış ticaret hacminin yanı sıra ithalat ve ihracat hacimlerinin de rekor kırdığını gösterdi. Küresel ticaretin büyümesinde durgunluk yaşandığı bir zeminde Çin’in dış ticaretinde yine takdire değer bir karne elde edilmesi, Çin ekonomisinin dayanaklılığını ve canlılığını yansıtmanın yanı sıra, küresel ekonominin aşağı yönlü baskılara karşı durmasında da önemli bir rol oynadı.

Küresel dış ticarette geçen yıl tek taraflılık ve korumacılık etkisinde görülen durgunluk, dünya ekonomisinin en belirgin özelliklerinden biri haline geldi. Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri Roberto Azevedo kısa süre önce yaptığı bir konuşmada, birçok ülke hükümetinin ortaya koyduğu ticareti sınırlamayı amaçlayan önlemlerin geçen bir yıl içinde 747 milyar dolarlık ithalat hacmini olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından kısa süre önce yayımlanan bir belgede ise, geçen yıl küresel mal ticaretinde yüzde 2,4’lük düşüş yaşandığı tahmini yer aldı. Bu sonuç, 2017 yılındaki yüzde 10,7’lik ve 2018 yılındaki yüzde 9,7’lik yükselişe kıyasla büyük bir düşüş anlamına geliyor.

Bu zeminde, geçen yıl Çin’in dış ticareti istikrarlı şekilde büyürken, nitelik bakımından da sürekli ilerledi. Çin’in dış ticareti şu dört bakımdan iyi performans gösterdi:

-Dış ticaret yapısı iyileşmeye devam ediyor. Ticaret yapısına bakıldığında, katma değeri daha yüksek olan dış ticaret, yüzde 5,6’lık artışla dış ticaret toplamının yüzde 59’unu oluşturdu. Bu rakam, bir önceki yıla göre 1,2 puan yükseldi. Ürün çeşitliliğine bakıldığında ise, geçen sene tüketim ürünlerinin ithalatının yüzde 19 arttığı görülebiliyor. İç talebin potansiyeli daha da ortaya çıkarıldı.

-Çin’in ihracat ve ithalat piyasalarını çeşitlendirmek için gösterdiği çabalar sonuç verdi. Geçen yıl Çin’in Avrupa Birliği’ne yönelik dış ticaret hacmi yüzde 8, ASEAN’a yönelik ticaret hacmi ise yüzde 14,1 arttı. Çin’in Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelere yönelik dış ticaret hacmindeki artış ise genel artıştan 7,4 puan daha yüksek. Piyasaların çeşitlenmesi, Çin’in dış ticaretinin riskleri göğüsleme kabiliyetinin güçlenmesine büyük destek veriyor.

-Özel işletmeler her geçen gün daha önemli rol oynuyor. Çin’in özel işletmeleri geçen yıl ilk defa yabancı sermayeli işletmeleri geride bırakıp, Çin’in dış ticaretinin en büyük bel kemiği haline geldi. 2019’da özel işletmelerin gerçekleştirdiği dış ticaret hacmi 13,48 trilyon yuanla, bir önceki yıla göre yüzde 11,4 arttı ve bu rakam, Çin’in dış ticaretinin yüzde 42,7’sini oluşturdu. Ayrıca, 2018 yılına göre 3,1 puan yükseldi.

-Çin’in ihracat ürünlerinin uluslararası rekabet gücü büyük ölçüde arttı. Dünya Ticaret Örgütü’nden açıklanan verilere göre, Çin yapımı mekanik ve elektrikli ürünler ile emek yoğun ürünlerin küresel piyasadaki payı geçen Eylül ayında ayrı ayrı 0,2 ve 0,9 puan yükseldi.

Dış ticaret, bir ülkenin ekonomisini gözlemlemek için önemli pencerelerden biri olarak kabul ediliyor. Geçen yıl, küresel ekonomi yavaşladı. Böyle bir zeminde Çin’in dış ticareti yine istikrarını korurken niteliği de yükseldi. Çin ekonomisinin riskleri göğüsleme kabiliyeti ve dayanıklığı buradan anlaşılabiliyor.

Özellikle geçen yıl Çin’in vergi ve ücret indirimi yapmak ve iş ortamını düzeltmek için aldığı bir dizi tedbir sonucunda dış ticaretin istikrarlı büyümesine verilen destek arttı. Çin geçen yıl üst üste iki defa bazı ürünlerin ihracatında vergi iadesi oranını yükseltmenin yanı sıra, günlük tüketici ürünleri ile bazı ilaçların ithalat vergisini azalttı. Politikanın etkileri kendini göstermeye devam ediyor.

Ticaret kolaylığını arttırma konusunda geçen yıl ithalat ve ihracat ürünlerinin gümrükten geçme süresi, 2018’e kıyasla sırasıyla yüzde 42,3 ve yüzde 42,4 oranında kısaldı.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı ve belirsizliklerin arttığı günümüzde Çin’in dış ticaretinin gelişimi, karmaşık bir dış ortamla karşı karşıya. Fakat dış ticaretin yapısının düzeltilmesi ve itici gücünün dönüşümünün hızlandırılması eğilimi değişmeyecek. Bunun dışında Çin’in dışa açılmayı kararlılıkla genişletmesi, dış ticaretin nitelikli büyümesine de güç katacak.

Genel bir istikrarlı büyüme eğilimi sürdürülürken, Çin’in dış ticaretinin küresel rekabet gücünün daha da arttırılacağına ve küresel ekonomik büyümede önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanılıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum