Çin’in COVAX’a katılımına basından yoğun ilgi

20201011145844208_18794.jpg

Çin’in Küresel Aşı ve Bağışıklık İttifakı (GAVI) ile 8 Ekim’de bir anlaşma imzalayarak COVAX olarak bilinen küresel aşı planına resmen katılması, farklı ülkelerden basın organlarının haberlerinde geniş yer buldu.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Çin’in COVAX planına katılmasının, uluslararası toplumun salgınla mücadele işbirliğine daha çok güven kattığı gibi, Çin’in imajının yükselmesine de yardımcı olduğuna işaret edildi. Haberde, Çin’in “aşı milliyetçiliği”ne resmen karşı çıkan en büyük ekonomi olduğu vurgulandı.

Reuters’in yayımladığı bir yazıda da, Çin’in katılımının COVAX planının ilerlemesine büyük hız kattığı belirtildi. Yazıda, COVAX’ın ülkelerin COVID-19 aşılarını stoklamasını engelleyeceği, dünya genelinde yüksek risk altında bulunan topluluklara aşı konusunda öncelik verilmesine odaklanacağı ifade edildi.

The Washington Post gazetesinde yayımlanan bir makalede, “Çin’de COVID-19 salgını ortaya çıktıktan sonra, hükümet derhal virüsün yayılmasını kontrol altına alırken, yurt dışına da maske ve sağlık donanımları gibi malzemeler bağışladı. Bu, Çin’in imajını daha iyileştirdi. Bazı haberlere göre, Çin’de birkaç aşı adayı son deney aşamasına girdi. Çin’in bu zamanda COVAX planına katılması, tüm dünyayla birlikte dayanışma içinde salgınla mücadele etme kararlılığını gösterdi.” ifadelerine yer verildi.

Bloomberg’in internet sitesinde yer alan haberde de, Çin’in COVAX planına katılarak küresel sağlık alanındaki liderlik boşluğunu doldurduğu bildirildi.

Al Jazeera’nin internet sitesinde yayımlanan makalede de “Çin’in DSÖ önderliğindeki COVAX planına katılmasıyla birlikte, yoksul ülkelerin hayat kurtaracak aşılara ulaşabilmesi güvence altına alındı. Şu ana kadar, Çin, söz konusu planı destekleyen en büyük ekonomi. Çin’in bu girişimi, COVID-19 aşısını küresel kamu ürünü olarak dünyayla paylaşacağı taahhüdünü yerine getirmek için attığı önemli bir adım.” görüşlerine yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında, Çin ve Güney Kore’nin COVAX planına katılmasıyla birlikte planı destekleyen ülke ve bölge sayısının 171’e çıktığını belirtti.

İlk dönemlerde aşı tedarikinin sınırlı olacağınına işaret eden Genel Direktör, ancak adil paylaşım yoluyla COVAX planına katılan ülke ve bölgelerdeki öncelikli gruplara aşı dağıtılabileceği bilgisini verdi.

Ghebreyesus, ayrıca, 2020 yılı sonu itibarıyla 2 milyar doz aşının üretilip dağıtılmasının beklendiğine işaret etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum