Çin’in “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki ülkelerle mal ticaret hacmi yüzde 26,2 arttı

cin-birkusak-bir-yol-ticaret-hacmi.jpg

İlk çeyrekte Çin’in “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki ülkelerle mal ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,2 arttığı açıklandı. Çin’in söz konusu ülkelerden yaptığı ithalat ise yüzde 42,9 büyüdü.

Çin Ticaret Bakanlığı Basın Sözcüsü Sun Jiwen bugün yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte Çin’in “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergahındaki ülkelerle ekonomik işbirliğinin geliştiğini, özellikle mal ticaretinin hacminin genişlediğini duyurdu.

Verilere göre ilk çeyrekte Çin’in “Bir Kuşak-Bir Yol” ülkeleriyle mal ticaret hacmi, 900 milyardan fazlası ihracat, 700 milyar yuanı aşkın kısmı ise ithalat olmak üzere toplamda 1,6 trilyon yuanı aştı.

Çin’in “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki 43 ülkeyle ilk üç ayda gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yatırım 3 milyar yuana, 61 ülkeyle yeni imzalanan müteahhitlik sözleşmelerinin sayısı ise 952’ye ulaştı. İpek Yolu ülkelerinin Çin’de yeni kurduğu şirketlerin sayısı da 781’i buluyor.

Sun Jiwen, Kuşak ve Yol güzergâhındaki altyapı tesisleri projelerinin ilerletilmesinin yanı sıra, “Çin Malı”, “Çin İnşaatı” ve “Çin Hizmeti” gibi projelerin de daha çok ülkenin beğenisini kazandığını dile getirdi.    Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum