Çin’in 4 kenti UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katıldı

20171101094213165_85074.jpg

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Yaratıcı Şehirler Ağı’na, Çin’in 4 kentini eklediğini açıkladı.

2004’te kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı; edebiyat, film, zanaat ve halk sanatları, müzik, gastronomi, tasarım ve medya olmak üzere yedi farklı temadan oluşuyor.

UNESCO’dan dün yapılan açıklamada, 64 yeni şehrin eklendiği Yaratıcı Şehirler Ağı’na Çin’den medya dalında Changsha, gastronomi dalında Macao Özel İdari Bölgesi, film dalında Qingdao ve tasarım dalında Wuhan’ın katıldığı ifade edildi.

Açıklamada, Çin’den 4 kentin “yaratıcı endüstrileri geliştirmek, kültürel yaşamı güçlendirmek ve sürdürülebilir şehir geliştirme politikaları ile kültürü entegre etmek için inovatif uygulamaları geliştirme” konusundaki çabaları nedeniyle ağa dahil edildiği belirtildi.

Paris merkezli örgüt, açıklamasında, “Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Yeni Kentsel Gündem’in hayata geçirilmesi çerçevesinde Yaratıcı Şehirler Ağı’nın, sürdürülebilir kentlerin inşasında kültürün rolünü öne çıkarabilecek bir platform sağladığı dile getirildi.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum