Çin’i dünyanın önde gelen ekonomik gücü olarak gören ülke sayısı artıyor

Cin-Vizesi-Ankara-20.jpg

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankete göre, 2017’de daha fazla ülke, Çin’i dünyanın en büyük ekonomik gücü olarak görüyor ve Çin’e daha olumlu bakıyor. Anketin bulgularına göre, ABD, halen en önde gelen ekonomik güce sahip olsa da Çin farkı kapatıyor. Ankete katılan 38 ülkeden 24’ünde ABD küresel ekonomi lideri olarak görülürken, 12 ülke Çin’i dünyanın en büyük ekonomisi olarak görüyor. Bu Çin’i dünya ekonomisinin lider ülkesi gören ulusların sayısının 2014-2016 dönemine göre iki katına çıktığı anlamına geliyor.

Batı Avrupa’da insanlar, ABD yerine Çin’i küresel ekonomik lider olarak tanımlama eğilimindeler. Avustralya, Kanada ve Rusya da aynı görüşe sahip. Ankete göre, ABD küresel ekonominin lideri olarak kalmasına rağmen,  bu görüş önceki yıllarda olduğundan daha az güçlü dilendiriliyor.

Pew tarafından yapılan açıklamaya göre son birkaç yılda ABD’yi dünya ekonomisinin lideri olarak görenlerin oranının en çok düştüğü yerler Afrika ve Latin Amerika ülkeleri. Örneğin, 2014-2016 döneminde Senegal’de ABD’nin ekonomik lider olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 68 iken, bu oran 2017’de %48’e düştü. Yine Meksika’da bu oran aynı dönemde yüzde 60 iken 2017’de yüzde 47’ye düştü.

Küresel kamuoyu da Çin hakkında olumlu görüş bildirme eğiliminde. Bulgulara göre, 38 ülkede ankete katılanların ortalama yüzde 47’si, Çin hakkında olumlu görüş bildirirken, yüzde 37’si olumsuz bir görüşe sahip. Çin, hakkında olumlu görüş bildirenlerin en yoğun olduğu bölge Sahra altı Afrika. Pew yaptığı açıklamaya göre ayrıca Britanya, Avustralya ve Rusya gibi bazı ülkelerde, genç nesil Çin’e yaşlılardan daha olumlu bakıyor.

Anket ABD, Kanada, İngiltere, Fransa ve Hindistan dahil olmak üzere 38 ülkeden 40.000’den fazla katılımcıyla, Şubat ile Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum