Çin’den uyuşturucuyla mücadelede işbirliği çağrısı

in-uyuşturucuyla-mücadele.jpg

Çin hükümeti, uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda küresel işbirliğine büyük önem veriyor, bu konuda ABD dahil diğer ülkelerle işbirliğine hazır olunduğu belirtiliyor.
ABD Başkanı Donald Trump kısa süre önce bir açıklama yaparak, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le yapacağı görüşmenin önemli gündemlerinden birinin, etken madde fentanil sorunu olacağını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, uyuşturucu maddeyle mücadeleye büyük önem verdiklerine işaret ederek, Çin’de fentanilin kötüye kullanımı gibi bir durumun yaşanmadığını, 23 çeşit fentanilin maddesi kullanımının kontrol alına alındığını vurguladı.

Kontrol boyutunun, BM’nin bu konuda koyduğu seviyeyi bile aştığına dikkati çeken Geng Shuang, BM Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Sözleşmesi ve Çin yasaları doğrultusunda ABD dahil ilgili ülkelerle işbirliğini sürdürdüklerini kaydetti.

Mart ayında sona eren 60. BM Uyuşturucu Maddeler Komitesi toplantısında Çin’in ANPP ve NPP olmak üzere iki çeşit fentanil maddenin kontrol altına alınması konusunda destek sağladığına dikkat çeken sözcü, Çin hükümetinin şu an yerel prosedürlere göre bu iki çeşit maddeye kısıtlama getirdiğini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum