Çin’den uluslararası ilişkileri yenileme çağrısı

n-chinajapan-a-20160925.jpg

Chinese President Xi Jinping welcomes Japanese Prime Minister Shinzo Abe to the G20 Summit in Hangzhou, Zhejiang province, China September 4, 2016. REUTERS/Damir Sagolj

Çin temsilcisi, Asya ülkelerinin parlamentolarını yeni tip uluslararası ilişkiler inşa etmeye, insanlığın kader birliği bilincini artırıp, barış ve kalkınmayı savunmada olumlu rol oynamaya çağırdı.

Asya Parlamenter Asamblesi 10. Genel Kurulu, 20-25 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Çin Ulusal Halk Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhao Shaohua toplantıda bir konuşma yaptı.

Zhao, adaletin savunularak Asya’da kalıcı barışın korunması, somut işbirliğinin derinleştirilerek Asya’da ortak refahın artırılması ve kapsayıcılıkta ısrar edilerek, Asya’da farklı uygarlıklar arasında iletişimin pekiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Zhao toplantı süresince Türkiye, Rusya, Pakistan, Kamboçya, Tacikistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi çeşitli ülkelerin heyetleriyle, ikili ilişkiler ve yasama organları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konularında fikir alışverişinde bulundu.

Kasım 2006’da İran’ın başkenti Tahran’da kurulan Asya Parlamenter Asamblesi, Asya-Pasifik bölgesindeki bağımsız ülkelerin parlamentolarından oluşuyor. Asamble, bu ülkeler arasında bir iletişim platformu sağlayarak, bölge ve hatta dünya barışının gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum