Çin’den ulusal iklim taahhütleri

news_93c3f33d840368ac4b81d54890fb6f5a-750X422.png

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötr hale geleceğini ve 2030 yılına kadar sera gazı (GHG) emisyonlarının zirvesini sağlayacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük emisyon salan ekonomilerinden biri olarak Çin’in her yıl sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltması gerekecek. Yeni iklim hedefini duyuran Çin, Avusturya, Finlandiya, Fransa, Almanya ve Japonya gibi benzer taahhütlerde bulunan bir düzine diğer ülkenin yanı sıra Fiji, İrlanda, Singapur, Güney Afrika ve Yeni Zelanda’nın saflarına katılarak küresel olarak ulusal iklim taahhütlerinin çıtasını yükseltti.

ÇİN’DEN ULUSAL İKLİM TAAHHÜTLERİ

Taahhütle birlikte Çin, belirli bir tarihte Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için net sıfır ekonomiye ulaşmaya çalışırken, Çin’deki karbondan arındırma için uzun vadeli planların önünü açtı. Çin, 2060’tan önce karbon nötr olma hedefine ulaşacak olsaydı, küresel ısınma tahminlerini yaklaşık 0,2 C ile 0,3 C arasında düşürecekti ki bu, “Climate Action Tracker” (İklim Eylem Takibi) tarafından şimdiye kadar tahmin edilen en büyük azalmadır.

İddialı iklim eylem planı, Çin’in, önümüzdeki yıl Glasgow, İskoçya’da düzenlenecek BM iklim değişikliği konferansı öncesinde daha fazla ivme sağlayacak. Bunun yanı sıra Covid-19 sonrası dönemde sürdürülebilir bir ekonomik iyileşmeye paralel olarak sağlam ekonomik fırsatlar sunacaktır. Covid-19 öncesi dünyadan daha iyi bir dünya inşa etme çabaları, cesur iklim politikası taahhütleri ve önlemleri, sistemde ihtiyaç duyulan dönüşümleri hızlandırmak için kritik bir öneme sahip oldu.

Son zamanlarda, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) Paris Anlaşması kapsamındaki taahhütlerini güçlendirme niyetini açıkladı ve emisyonları 2030’a kadar en az yüzde 55 azaltma sözü verdi. Çin ve AB artık yeni planlar öne sürmeyi açıkça taahhüt ettiğinden, dünyanın en büyük üç karbon yayıcılarından ikisi gelecek yıl iklim konferansında güçlü eylem sözü verdi.

BEIJING’İN İKLİM TAAHHÜDÜ NET SIFIR KÜRESEL EKONOMİYE GİDEN YOLU AÇABİLİR

Çin’in AB-Çin zirvesinden yaklaşık bir hafta sonra yayınlanan açıklaması, Çin ile AB liderlerinin bölgesel iş birliğini güçlendirmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için birlikte çalışmak konusundaki zımni (sözsüz) anlayışını ve kararlılığını yansıtıyor. Bunun diğer ülkeleri iklim taahhütlerini iyileştirmeye teşvik etmesi önemli, özellikle ulusal olarak belirlenen katkılarının süresi bu yıl dolan ülkeleri.

Dünya ve büyük ekonomiler daha iyi bir dünya inşa etmek için “yeşil iyileşme”ye odaklanırken, işletmeler operasyonlarını karbonsuzlaştırmak ve değer zincirlerindeki etkileri ölçeklendirmek, direnç oluşturmaya yönelik harcamalar ve önlemlerle daha çevreci bir iyileşme için politika güveni oluşturmak için üzerlerine düşeni yaptı. Hiçbir hükümet tek başına net sıfır bir ekonomi olamaz. İşletmeler, emisyonları azaltmada ve ekonomilerini insanlar ve gezegen için uzun vadeli dayanabilecek şekilde inşa etme yoluna sokmada çok önemli bir role sahiptir.

Aynı zamanda, doğaya yatırım yapmak, iklim eylemine yatırım yapmak kadar kritik olmalıdır; geçim kaynaklarını, sağlığı koruyan ve kritik düşük karbonlu, doğa-pozitif işler yaratan bir geçiş sağlamak çok önemlidir.

Güçlü, dönüştürücü politika ilkelerini güvenilir, düşük karbonlu iş çözümleriyle eşleştirmek için Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD)’nin iklim eylem projesi SOS 1,5 buna iyi bir örnektir. WBCSD ve üyeleri, iklim kriziyle mücadele etmek için doğal çözümleri büyütmek için özel-kamu iş birliğini harekete geçirerek dirençli, net sıfır ekonomiye giden yolu hızlandırmanın önündeki engelleri kaldırmaya kararlıdır.

Bunu, Doğal İklim Çözümleri İttifakı’nın Dünya Ekonomik Forumu ile ortak liderliği aracılığıyla yaptı. Doğaya yatırım yapmak, Paris Anlaşması’na ulaşmak için ihtiyaç duyulan sera gazı emisyon azaltımlarının yüzde 30’unu sağlıyor, ancak bunu gerçeğe dönüştürmek için gereken finansman ve politikalardan mevcut değildi.

SIRADA NE VAR?

Çin’in 2060 karbon nötr senaryosu, 2050’ye kadar sıfıra yakın emisyona giden bir yol gerektiriyor ve Çin’in hedefine nasıl ulaşacağını anlamak için daha ayrıntılı bir uygulama yolunun geliştirilmesi lazım. Detaylar, gelecek yıldan 2025’e kadar ekonomi için bir plan sağlayacak olan 14. Beş Yıllık Plan’da (2021-25) sunulacak. Bu taahhüdün Çin tarafından önerilen Kuşak ve Yol Girişimi’ni nasıl etkileyeceği de merak konusudur.

WBCSD’de, Çin’in taahhüdü memnuniyetle karşılandı ve bunun, net sıfır emisyonlara ulaşmak ve 9’dan daha fazlasının olduğu bir dünya vizyonunu gerçekleştirmek için kıtaları ve sektörleri kapsayan kolektif (kamu-özel) bir iklim hedefinin yolunu açacağı umuluyor. Bunun yanı sıra 2050 yılına kadar 9 milyardan fazla insanın gezegenin sınırlarıyla birlikte iyi yaşadığı bir dünya vizyonu gerçekleştiriliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum