Çin’den Suriye’deki kimyasal silah soruşturmasıyla ilgili çağrı

news_3e81cbe79dd521e8d1603ce895903d9f-750X422-2.jpg

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Suriye’deki kimyasal silahlar hakkında düzenlenen video konferansta, taraflara açık, şeffaf ve kapsayıcı bir tutumda ısrar etme çağrısında bulundu.

Çin’in öteden beri herhangi bir ülkenin, örgütün veya kişinin kimyasal silah kullanmasına karşı çıktığını hatırlatan Geng Shuang, Suriye’deki kimyasal silahlar sorunuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Taraflar, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün Suriye yönetimiyle olumlu temas ve iş birliğinde bulunmasını teşvik etmeli ve Suriye’nin harcadığı çabalara objektif şekilde yaklaşmalı. Tarafların, Suriye’deki kimyasal silahlar konusunu ele alırken, açık, şeffaf ve kapsayıcı bir tutum sergileyip, gerçeklere ve bilime saygı göstermelerini arzuluyoruz. Bazı ülkelerin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü başka ülkelere baskı için siyasi bir araç olarak kullanıp diyaloğa geçmek yerine oylama düzenlemesi, taraflar arasında ayrışma ve zıtlaşma yaratmaktadır. Bu ülkelerin destekleriyle kurulan soruşturma ve teşhis ekiplerinin çalışmaları şeffaflıktan yoksundur ve tartışmalıdır.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler, anlaşmanın otoritesini ve bütünlüğünü korumalı. Kimyasal silah kullanımıyla ilgili soruşturmalar sözleşme çerçevesinde yürütülmeli.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum