Çin’den Suriye’de Siyasi Çözüm Çağrısı

cin-suriye-siyasi-cozum.jpg

Çin, ABD’nin Suriye operasyonuyla ilgili olarak şu an için en acil görevin Suriye’deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek olduğunu belirterek, ilgili tarafları Suriye’de zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD’nin Suriye hava üssüne düzenlediği operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hua Chunying, “Suriye’de düzenlenen kimyasal silah saldırısını kınıyoruz. Birleşmiş Milletler’in ilgili kuruluşlarının Suriye’de kimyasal silahların kullanılıp kullanılmadığına dair bağımsız ve kapsamlı soruşturma yapmasını destekliyor, tarihi sınavlardan geçebilen ve gerçeklere uygun bir sonuca varılmasını istiyoruz. ABD’nin operasyonuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu an için en acil görev Suriye’deki durumun daha da kötüleşmesini önlemek ve zor sağlanan bu siyasi çözüm sürecini korumaktır.”

Sözcü, bir gazetecinin ABD tarafının Suriye operasyonunun Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne yapılan bir uyarı niteliği taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Çin’in Kore Yarımadası nükleer sorununa yönelik tutumu değişmedi. Sorunun diyalog ve barışçı yollarla çözülmesinin tüm tarafların çıkarlarına uygun olduğunu düşünüyoruz. Çin, ilgili taraflarla beraber Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış ve istikrarın korunması için çaba göstermeye devam edecektir.”     Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum