Çin’den Pakistan’da elektrik santrali yatırımı

in-pakistan.jpg

Çin Elektrik Uluslararası Kalkınma Şirketi’nin yatırımıyla Pakistan’da inşa edilecek Hub kömür enerjili elektrik santrali için kredi sözleşmesi imza töreni bugün Çin’in Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu’da yapıldı.

Kurulu kapasitesi bin 320 megavat olarak tasarlanan ve 1 milyar 995 milyon ABD Doları yatırımla inşa edilecek proje, Çin Devlet Kalkınma Bankası başta olmak üzere bankalardan 1 milyar 496 milyon dolarlık finans desteği aldı. Projenin Ağustos 2019’da hizmet girmesi bekleniyor.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projesi kapsamındaki yavru projelerden Hub kömür enerjili elektrik santrali, Çin Uluslararası Elektrik Şirketi’nin yurt dışında hisse çoğunluğuna sahip olduğu ve kendi gücüne dayanarak geliştirdiği ilk büyük çaplı kömür elektrik projesi.

Bu, Çin Elektrik Uluslararası Kalkınma Şirketi’nin yurt dışına açılması yolunda atılan önemli bir adım olarak da görülüyor.

Projenin tamamlanmasından sonra, her yıl yaratılabilecek 9 milyar kilovat saatlik elektrik, 4 milyon Pakistanlı ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Bunun yanı sıra 10 bin kişilik istihdam yaratılacak.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum