Çin’den mülteci sorunu hakkında 3 öneri

suriye_multeci-1900x700_c.jpeg

Çin Uluslararası Radyosu

Çin’in Cenevre’deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu dün BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Yürütme Komitesi’nin 68. Toplantısı’nda Çin’in mülteci sorunundaki tutumunu açıkladı. Ma, küresel mülteci sorununun günden günde ciddileşerek II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi noktaya ulaştığına dikkat çekti ve insani yardımlar konusunda büyük yetersizlik bulunduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan mültecilerin, bu ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmesine ve güvenliğine büyük yük getirdiğini dile getiren Ma, bazı gelişmiş ülkelerde mültecilere yönelik dışlama duygusunun yoğunlaştığını, mülteci sorununun siyasileşme eğiliminde olduğunu belirtti.

Ma, küresel mülteci krizinin çözümüyle ilgili olarak Çin’in 3 maddelik önerisini açıkladı. Buna göre Çin, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve mültecileri kabul eden ülkelere desteğin artırılmasını, mültecilere yönelik dışlama ve ayrımcılıkla mücadele edilirken sosyal istikrarsızlık ve dengesiz gelişme gibi köklü sorunların çözülmesini öneriyor.

İkinci olarak bu alanda uluslararası işbirliği ruhunun yaygınlaştırılmasının önemi vurgulanıyor. Üçüncü öneriyse, objektif bir tavırla tarafsızlık ilkesinde ısrar edilmesi.

Ma Zhaocu, Çin’in taahhütlerini yerine getirerek yardım önlemlerini artıracağını belirtti. Mülteci Sorununa İlişkin Küresel Anlaşma görüşmelerine etkin şekilde katılacaklarını kaydeden Ma, bu alanda istişare sürecinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaklarını da söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum