Çin’den “Kuzey Kore ile yapılan petrol ticareti” iddiasına yanıt

457498771-the-chinese-and-north-korean-flags-attached-to-a.jpg.CROP_.promovar-mediumlarge.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bir Çin gemisinin 19 Ekim günü Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (KDHC, Kuzey Kore) yasa dışı yolla petrol nakletmesine ilişkin iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, bir Çin gemisinin uluslararası deniz sahasında KDHC gemisine petrol naklettiğini iddia etmişti. ABD hükümeti bu iddiaların ardından “hayal kırıklığına” uğranıldığını açıkladı.

Hua Chunying bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin mevzu bahis iddia hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Soruşturma neticesine göre, bahsi geçen geminin bu yıl Ağustos ayından itibaren Çin limanlarına hiç yanaşmadığı, bu geminin bir Çin limanına giriş veya çıkış kaydı da bulunmadığı belirlendi.

Sözcü Hua Chunying, Çin hükümetinin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına hep sadık kaldığına işaret ederek, Çin vatandaşları ve işletmelerinin bu kararları ihlal edecek girişimlerde bulunmasına asla izin vermediklerini söyledi. Sözcü, eğer BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden bir usulsüzlük tespit edilirse, bunun yasalara uygun olarak ciddi şekilde cezalandırılacağını da ekledi.

Çin dışişleri sözcüsü Hua, ilgili tarafların Güvenlik Konseyi’nin Kore Yarımadası’ndaki nükleer soruna ilişkin kararlarına etkin şekilde uymaları, yarımadada silahsızlanmanın, istikrar ve barışın tesis edilmesi için çaba harcamaları çağrısında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum