Çin’den Japonya’ya işbirliğinde yeşil ışık

463863.jpg

Çin, Japonya’nın Kuşak ve Yol inisiyatifine katılma niyetini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang Beijing’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono’nun Kuşak ve Yol inisiyatifi hakkındaki açıklamalarına dair değerlendirmede bulundu.

Sözcü Lu Kang konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin kalkınma ve işbirliğini ilerletmek amacıyla, Çin tarafından ortak koyulan uluslararası bir proje olduğunu ifade etti. Lu Kang, Kuşak ve Yol’un en başından beri herkese açık ve kapsayıcı bir platform olduğuna dikkat çekti

Çin’in bu çerçevede, birlikte inşa etme ve paylaşım ilkelerinde ısrar ederek, ortak kazanç ruhu izleyeceğini vurgulayan Lu, Kuşak ve Yol’a katılan ülkeler ile birlikte karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmek için çaba harcayacaklarının altını çizdi.

Lu son olarak, Kuşak ve Yol inşasının sürekli derinleştirilmesinin bir yandan Çin’in kalkınmasına daha çok fırsat yaratacağını, diğer yandan da Japonya dahil tüm dünya ülkelerinin gelişmesine ve küresel ekonomiye katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Taro Kono kısa bir süre önce yaptığı konuşmada, Çin tarafından ortaya koyulan Kuşak ve Yol inisiyatifinin, herkesin katılımına açık olursa global ekonomiye yarar sağlayabileceğini söylemişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum