Çin’den ASEAN ile işbirliğini sıkılaştırma çağrısı

f-aseanscs-a-20160616.jpg

Chinese Foreign Minister Wang Yi (2nd L) and foreign ministers from ASEAN-member nations attend a special ASEAN-China foreign ministers' meeting in Yuxi, southwest China's Yunnan Province on June 14, 2016. Countries in Southeast Asia have "serious concerns" over recent events in the disputed South China Sea, an unusually strongly worded communique issued by their foreign ministers in China said on June 14. / AFP PHOTO / STR / China OUT

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, Çin ile Güney Asya Uluslar Birliği (ASEAN) arasındaki stratejik entegrasyonun ilerletilmesi ve daha yakın ilişkileri olan bir ortak kader topluluğunun inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çin-Endonezya Üst Düzey Halklar Arası Diyalogu’nun üçüncü toplantısı nedeniyle Endonezya’da bulunan Liu, dün Jakarta’daki ASEAN Sekreteryası’na yaptığı ziyarette açıklamalarda bulundu.

Liu Yandong, ayrıca ASEAN Genel Sekreteri Le Luong Minh ve 10 ASEAN üyesi ülkenin daimi temsilcileriyle bir araya geldi.

ASEAN’ın kuruluşunun 50. yılında olunduğunu hatırlatan Liu, Çin-ASEAN ilişkilerinin, örgütün diyalog ortaklarıyla arasındaki ilişkilerin en zengini ve en dinamiği haline geldiğini söyledi.

Liu Yandong, Çin’in, art arda sekiz yıldır ASEAN’ın en büyük ticaret ortağı, ASEAN’ın da son 6 yıldır Çin’in üçüncü büyük ticaret ortağı olduğunu belirtti.

İki tarafın Çin-ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi’ni geliştirdiklerini ve çeşitli alanlarda yüzlerce işbirliği projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Liu, Çin’in ASEAN’ı komşu ülkelerle diplomatik ilişkilerinde bir öncelik konusu ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi için de önemli bir katılımcı olarak gördüğünü vurguladı.

ASEAN Topluluğu’nun kurulmasını ve Birliğin, bölgesel işbirliğinin merkezinde yer almasını istediklerini aktaran Liu, ASEAN’ın uluslararası ve bölgesel meselelerde daha büyük rol oynamasını desteklediklerinin altını çizdi.

ASEAN Genel Sekreteri Le Luong Minh ise, yaptığı konuşmada, son yıllarda ASEAN’ın Çin ile ortaklığını genişletip derinleştirdiğini ve kendi kalkınmalarını ilerleterek bölgesel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunduklarını ifade etti.

Minh, ASEAN Topluluğu’nun inşasında Çin’in uzun vadeli desteğini takdir ettiklerini ve tüm alanlarda ortak faydayı hedefleyen işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum