Çin’den ABD’ye Taiwan konusunda bütünlük vurgusu

1395242366472.png

Çin, ABD’ye Taiwan sorununu iyi bir şekilde ele alması uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang olağan basın toplantısında, “Tek Çin” politikasının Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin siyasi temelini oluşturduğunu belirtti. Sözcü, ABD ile Taiwan arasındaki resmi temaslara, askeri bağlantılara ve ABD’nin Taiwan’a silah satışına kesinlikle karşı çıktıklarını vurguladı.

Lu Kang, ABD’den Taiwan sorununda “Tek Çin” politikasına uyarak, Çin’le imzaladığı bildirilerde ortaya koyduğu taahhütleri yerine getirip, ikili işbirliği ile Taiwan boğazının barışına ve istikrarına zarar vermesinden kaçınmasını istediklerini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın önceki gün imzaladığı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak adlandırılan Pentagon bütçesinde, “ABD-Taiwan askeri gemilerinin karşılıklı ziyaretleri olasılığının değerlendirilmesi” gibi Taiwan’la ilgili bir madde yer alıyor.

Lu konuya yönelik yaptığı değerlendirmede, söz konusu maddenin “Tek Çin” politikasına ve Çin ile ABD arasında imzalanan bildirilere aykırı olduğunun altını çizdi.

Sözcü, bu hareketin Çin’in içişlerine müdahale anlamına geldiğine ve dolayısıyla bu duruma kararlılıkla karşı çıktıklarına dikkat çekti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum