Çin’den 2017’de Ar-Ge’ye yüklü bütçe

arge.jpg

Çin’in 2017 yılında Ar-Ge’ye 1 trilyon 760 milyar yuan bütçe ayırdığı açıklandı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından dün ortaklaşa “2017 Ulusal Bilim ve Teknoloji Bütçesi İstatistik Bildirisi” yayınlandı.

Bildiriye göre, 2017 yılında Çin’in Ar-Ge’ye ayırdığı bütçe 1 trilyon 760 milyar yuanı bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3 oranında arttı. Bunun yanı sıra bu alandaki bütçenin gayri safi yurt içi hasıladaki payı da yüzde 2,13’e ulaşarak, yeni bir rekora imza attı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan kıdemli istatistikçi Zhang Peng, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Çin’in Ar-Ge’ye ayırdığı bütçenin 4 özellik taşıdığını belirtti.

Zhang bu özellikleri; bütçe miktarı ile ABD’nin bütçesi arasındaki farkın yıldan yıla küçülmesi, bütçedeki yıllık net artışın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne üye ülkelerin toplam artışını aşması, bütçe artış hızının dünyanın ilerisinde bulunması ve bütçenin gayri safi yurt içi hasıladaki payının orta düzeydeki gelişmiş ülkelerinkiyle aynı düzeye ulaşması olarak açıkladı.

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum