Çin’de otomobil satışlarında büyük artış

news_a842899fd746e8e0dc6a6e383e6183dd-750X422.png

Çin’in otomobil satışları pandemi dönemi ardından yaşanan artış ile dikkat çekmiş durumda. Çinli makamların paylaştığı verileri yayımlayan haber kanalı Bloomberg sedan, SUV, minivan ve çok amaçlı araçların perakende satışlarının temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 7,9 artarak 1,63 milyon adede yükseldiğini aktardı. Satış trendi, haziran ayındaki yüzde 6,5 düşüşten önce mart ayından bu yana aylık bazda iyileşiyordu. Tesla ve BYD gibi elektrikli araç markaları otomobil satışlarında ilk sırada yer alıyor.

Otomobil endüstrisi, Çin’de koronavirüs salgını hafifledikçe canlanmaya doğu ilerledi. Yine de zorluklar devam ediyor. Ekonomi hâlâ iyileşiyor ve elektrikli motorlar gibi yeni teknolojiler, bazı alıcıları bu tür özelliklere sahip daha fazla model çıkana kadar satın alma kararlarını ertelemeye teşvik ediyor.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği, otomobil toptan satışlarının geçen yıl temmuz ayına göre yüzde 8,5 artarak 1,67 milyon adede yükseldiğini söyledi. Bu, stoklarda bir artış anlamına geliyor ve tüketicilere yapılan satışların, üreticilerden bayilere yapılan satışlar kadar güçlü olmadığını gösteriyor.

ARTIŞ YATIRIMCILARI CESARETLENDİRDİ

Satışlardaki artış yatırımcıları cesaretlendirdi. Çin pazar lideri Volkswagen AG’nin hisseleri, mart ortasındaki en düşük seviye olan yüzde 40’tan fazla yükselirken, rakip General Motors bu aralıkta yüzde 60’ın üzerinde yükseldi. Yerel yarışmacı Geely neredeyse hisselerini yüzde 60 artırdı.

Başka bir yerel elektrikli araç yarışmacısı NIO ise salı günü satışların temmuz ayında dört kattan fazla artarak 3,533 araca çıktığını bildirdi.

Salgın aynı zamanda talebe zarar verirken, düşen petrol fiyatları gaz içenleri daha rekabetçi hale getirdi. Çin, elektrikli araçları hâlâ uzun vadeli bir öncelik olarak görüyor ve endüstrinin toparlanmasına yardımcı olmak için yeni teşvik önlemleri sunuyor.

CAAM tahminine göre, Tesla ile bu yıl ülkede 1,1 milyon elektrikli otomobilin yollara inmesi bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum