Çin’de kripto para reklamlarına engel!

DQmba1P3NwagRwkWBLqKNbMXa7fHm6VXVTQAKek8EyvfLH4_1680x8400.jpg

(Koin Bülteni / Coin Telegraph) – Çin hükümeti, kriptokrasi ve ICO yönetmeliklerini 4 Şubat Pazar günü sıkılaştırmasıyla arama motoru Baidu ve sosyal medya platformu Weibo‘da kripto para reklamları kaldırıldı.

Çin Halk Bankası‘nın 4 Şubat tarihinde, Çin‘in kripto para siteleri ve ICO üzerindeki düzenleyici baskıyı daha da artıracağını Çinli haber sitesi Sina bildirdi.

Eylül 2017‘de Çin hem ICO’ları hem de kripto ticaretini yasaklamıştı. Bazı şirketler Çin‘den taşınarak Hong Kong‘a yerleşmişti. Sina‘nın verdiği güncel bilgiye göre Çin hükümeti şimdi de yerli ve yabancı sanal kripto para ticaret sitelerini yasaklamayı planlıyor.

Bu arada Morning Post haber sitesi, arama motoru Baidu ve sosyal medya platformu Weibo‘da “Bitcoin”, “kriptokrasi” ve “ICO” terimleri içeren ücretli sponsorlu reklamlar organik sonuçlar arasında yer almadığını yayınladı.

Baidu, kriptokrası ile ilgili aramaları Ağustos 2016‘da durdurmayı bırakırken tekrar izin vermeye başlamasının belli olmadığı ve yeni bir kripto tabanlı reklam teyit etmediğini söyledi. Weibo ise kriptokrasi ile ilgili reklamları yasakladığını doğruladı.

Benzer bir olayda, Facebook geçtiğimiz hafta platformunda iyi niyetle çalışmayan fintech şirketlerinin büyük miktarını gerekçe göstererek kripto para birimleri ve ICO reklamlarını yasakladı.

Facebook‘un bu reklamları yasaklama kararı, kullanıcıların sosyal medyada kripto ile ilgili karşılaştıkları birçok dolandırıcılığı yorumladıkları Reddit sayfasında olumlu karşılandı.

Erisiamk adlı kullanıcı Facebook reklamlarına atıfta bulunarak :

“Aslında bir Facebook reklamı ile ikna oldukları için satın alacak olan herkes, muhtemelen kriptoyu doğru bir şekilde araştırmayacak ve daha kötü kararlar vererek daha fazla korku, belirsizlik ve şüphe yaymaya başlamış olacak.”

(koinbulteni.com) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum