Çin: Zorlukların üstesinden gelme gücüne ve kabiliyetine sahibiz

news_5c31618aaefa1542533821a071801cd0-750X422.jpg

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı He Lifeng, Covid-19 salgınının Çin ekonomisini ciddi şekilde etkilemesine rağmen, ülke ekonomisinin genel olarak hızlı toparlandığını belirtti.

He Lifeng konuşmasında, “Kapsamlı olarak bakıldığında Çin ekonomisinin baskılara karşı direnme ve dayanıklılık kabiliyeti yüksektir.” dedi.

Bazı sektörlerin özellikle bazı önemli işletmelerin işleyişinin nispeten hızlı şekilde yeniden başlatıldığına işaret eden He Lifeng, işletmelerin büyüme oranında iki haneyi aşkın artış görüldüğünü, bunun Çin ekonomisinin zorlukların üstesinden gelme kabiliyetinin göstergesi olduğunu belirtti.

He Lifeng, nisan ayında Çin’in sanayi katma değerinin yüzde 3,9 ve sanayide elektrik kullanım oranının yüzde 1,6 arttığını, Renminbi bazındaki ihracat hacminin yüzde 8,2 yükseldiğini ekledi. Taşımacılık faaliyetleri de hızlı şekilde normale döndü.

He konuşmasında, salgın sırasında bir grup yeni sektör ve işletme çıktığını dile getirdi.

He Lifeng şunları ekledi:

“Çin ekonomisi genel itibarıyla iyi durumda. Hizmet sektörüne yapılan tüketim salgından ciddi etkilenmesine rağmen, şu an tüm olanaklarla toparlanıyor. Çin ekonominin istikrarlı ve sağlıklı şekilde sürdürülebilir gelişmesini ilerletme gücüne ve kabiliyetine sahiptir ve bu konuda kararlıdır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum