Çin yeni bir kıtalar arası füze geliştirdi

cin-yeni-fuze.jpeg

Çin, yeni model kıtalar arası balistik füze geliştirdi. Füze ilk kez geçen ay sonu düzenlenen askeri geçit töreninde görücüye çıkmıştı.

Çin, yeni model balistik füze geliştirdi. DF-31AG kodlu yeni füze, kullanımdaki DF-31A model kıtalar arası balistik füzenin geliştirilmiş bir versiyonu.

Çin ordusunun balistik füze danışmanı Yang Çıncün, DF-31AG’nin çok kısa hazırlık süresiyle birçok arazi türünde fırlatılmaya müsait olduğuna dikkati çekerek, “Küresel vuruş ve yüksek manevra kabiliyetleri ile donatılan yeni balistik füze, ordunun stratejik caydırıcılığını ve hücum gücünü artırdı.” dedi.

Ülke ordusunun envanterinde katı yakıtlı DF-31A ile DF-31AG ve sıvı yakıtlı DF-5B olmak üzere nükleer kapasiteli üç tür kıtalar arası balistik füze bulunuyor.

Çin ordusunun 90’ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında geçen ay sonu ülkenin en büyük kara üssü olan Curıhı’da 12 bin asker ve 100’den fazla hava aracının katıldığı bir askeri geçit töreni düzenlenmişti.

DF-31AG’nin ilk defa sergilendiği törende ayrıca ülkenin yerli üretimi J-20 savaş uçakları ve HQ-22 hava savunma füzeleri de ilk defa görücüye çıkmıştı.

Törende konuşan Devlet Başkanı Xi Jinping, “Çin’in güçlü bir orduya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu” açıklamasını yapmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum