Çin, Yabancı Şirketleri Devlet İşletmelerini Kapsayacak Karma Mülkiyet Reformuna Katılmaya Davet Etti

W020101004042644161243.jpg

Kamu Varlıkları Denetim ve İdare Komisyonu Başkanı Xiao Yaqing, başkent Pekin’deki 13. Ulusal Halk Kongresi’nin Cumartesi günkü yıllık yasama oturumunun arasında devlet mülkiyetindeki şirketlerin reformu konulu bir basın toplantısında soruları yanıtladı.

Xiao burada yaptığı açıklamada “Çin, devlet teşebbüsleri (KİT’ler) ile ilgili devlet varlıklarını düzenleyici kurumun karma mülkiyet reformuna katılmaları için yabancı şirketler de dahil olmak üzere tüm işletmeleri davet etmektedir “dedi. Xiao ülkesinin karma mülkiyet reformu sürecine yabancı işletmelerin de katılmasından mutluluk duyacağını belirtti.

Xiao, Çin’in, karma mülkiyet reformunu başlatmak ve ilerletmek konusunda kararlı olduğunu söyledi. KİT’lerin mülkiyet yapısını çeşitlendirmeği amaçlayan reform, KİT reformunun önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

Xiao ayrıca karma mülkiyet reformuna katılan tüm yatırımcıların hak ve çıkarlarının korunacağına da söz verdi.

Çin,  birinci aşaması ağırlıklı olarak hisse ihracı yoluyla özel bir yatırıma açılması düşünülen telekom devi China Unicom’uda kapsayan üç aşamalı  karma mülkiyet reformu stratejisine sahip bulunuyor. Çin 2018 yılında da ülkenin kurumsal yapısını geliştirecek ve rekabet gücünü artıracak arz yönlü yapısal reformları ilerletme konusunda kararlı görülüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum