“Çin ve Türkiye’nin Kuşak ve Yol İş Birliğinin Ufku Açık”

china.jpg

“Kuşak ve Yol” Uluslararası İşbirliği Forumu 14-15 Mayıs’ta Çin’in başkenti Beijing’de düzenlenecek.

Geçen ay Çin’de yapılan “İpek Yolu”nda İnovasyon” etkinliğine katılan Türk gazeteciler, Çin Uluslararası Radyosu’na (CRI) verdikleri demeçlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer üst düzey yetkililerin, Kuşak ve Yol Zirvesi’ne büyük önem verdiklerini belirterek, Çin-Türkiye ilişkilerinde Kuşak ve Yol İnisiyatifi (KYİ) çerçevesinde atılım niteliğinde gelişme kaydedilmesinin beklendiğini ifade ettiler.

Çin’in KYİ’yi ortaya koyduğunda ilk olumlu cevap veren ülkelerden biri olarak Türkiye, son yıllarda inisiyatifin inşasına faal olarak katılmakta ve “Orta Koridor” planının KYİ ile kenetlenmesi için çabalarını sürdürmekte. Bu çabalar sayesinde Çin ile Türkiye arasında her alanı kapsayan iş birliği güçlendi, ikili ilişkilerde büyük gelişme sağlandı. Kuşak ve Yol, kadim İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması ve Çin ile Türkiye’nin stratejik kenetlenmesi gibi konular gündeme oturdu. Türkiye’nin önemli medya kuruluşlarından muhabirler, iki ülke arasında iş birliğinin geleceğinin Kuşak ve Yol çerçevesinde parlak olduğu görüşündeler.
Etkinlik sırasında Çin’in ekonomi, bilim, teknoloji, kültür ve inovasyon gibi alanlarda sağladığı büyük ilerlemelere bizzat tanık olduğunu söyleyen Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, bu açıdan Türkiye’nin Çin’den çok şey öğrenebileceğini ve iki ülke arasında büyük iş birliği potansiyeli gördüğünü ifade etti. Acet, geçmişte, Türk basının daha çok Batılı medyayı takip ettiğine, ancak takip etmeye değer olanın Çin medyası olduğuna işaret etti. Son yıllarda Kuşak ve Yol projesinin ilerletilmesiyle birlikte,
Türk basınının ilgisinin de giderek daha çok Çin’e yöneldiğini söyleyen Acet CRI mikrofonuna şöyle konuştu:
“Biz burada bulunduğumuz süre içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bir açıklama sunduğunu öğrendik, Çin’e geldiğinde önemli bir anlaşma yapılacağını açıklamış sözcüsü. Dolayısıyla bu önemli bir ziyaret. Erdoğan buraya geldiği zaman Türkiye’de bütün gazeteler, bütün televizyon kanalları kendisinin Çin ziyaretiyle ilgili bütün detayları verecektir.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum