“Çin ve Rusya, çalkantı içindeki dünyanın istikrarı için kilit güçler”

news_624518cacf923fef25db87e10c7f51c0-750X422.jpg

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında ikili ilişkileri değerlendirdi.

Wang Yi, Covid-19 salgınının dünyaya yeni değişiklikler getirdiği günümüzde, Çin-Rusya arasındaki “yeni dönemde kapsamlı stratejik ilişkiler”in büyük direniş gösterdiğini, iki ülkenin, çalkantı içindeki dünyada istikrar sağlanması için iki kilit güç haline geldiğini kaydetti.

Wang, iki ülke liderleri arasındaki stratejik temasların korunduğunu hatırlattı.

İki taraf arasında salgınla mücadele konusunda zamanında ve verimli bir iş birliği yürütüldüğünü anımsatan Wang Yi, salgında durumun en ciddi olduğu dönemde de iki ülke arasındaki uçuşların sürdüğünü, sınır bölgelerindeki mal taşımacılığının durmadığını söyledi.

Wang, salgındaki durumun iyileşmesiyle birlikte ikili iş birliği projelerinde yeniden işbaşı yapılma oranının yüzde 90’a ulaştığını, iki tarafın sınır ötesi personel ve mal dolaşımına kolaylık sağlanmasını da ele aldığını ifade etti.

Wang Yi, salgından daha tehlikeli olan “siyasi virüs” karşısında iki tarafın adil bir tutum takınarak, yalanların yıkamayacağı bir kale oluşturduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki somut iş birliğinde olumlu sonuçlar elde edildiğinin altını çizen Wang Yi, binden fazla projeyi kapsayan Çin-Rusya bilimsel ve teknolojik inovasyon yılının resmen başlamasının yanında, ilk sekiz ayda ikili ticaretin salgının getirdiği baskıları aşarak geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini koruduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Wang, ayrıca Çin ile Rusya arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi için Covid-19’la mücadeledeki uluslararası iş birliğine destek verilmesi, iki ülkenin uyum içinde bir arada yaşayan büyük güçler için örnek oluşturması, bilim ve teknoloji alanına öncülük etmesi ve uluslararası adaleti koruması önerilerinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum