Çin ve İspanya ilişkilerinin en iyi döneminde el ele yürüyecek

20181129201148605_75546.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve İspanya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümünde, İspanya Kralı VI. Felipe’nin daveti üzerine 27-29 Kasım günlerinde ülkeye resmi bir ziyarette bulunuyor.

Ziyaret kapsamında, iki ülke arasında yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiri yayınlandı ve bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı. Bütün bu sonuçlar ikili ilişkilerin gelişimi için daha geniş bir alan oluşturacak.

Ziyaret sırasında VI. Felipe ile bir araya gelen Xi, kral tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. Daha sonra İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşen Xi, ayrıca kongrede bir konuşma yaptı ve kendisine hediye edilen Madrid kentinin altın anahtarını kabul etti.

Xi’nin son İspanya ziyareti, yeniden cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinin ardından yaptığı Avrupa ziyaretinin ilk durağı.

Görüşmelerde, ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunuldu ve geniş mutabakata varıldı.

Xi, VI. Felipe ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin tarihinin en iyi döneminde bulunduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin ilişkisinin geleceğine tam güven beslediğini dile getirdi.

Öte yandan, İspanya Temsilciler Meclisi Başkanı Pío García-Escudero Márquez de “Çin, İspanya’nın en üst düzey ortağı haline geldi ve İspanya-Çin ilişkileri tarihinin en iyi dönemini yaşıyor.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

İki ülke, 13 yıl önce belirlenen kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin bir üst düzeye taşınmasına karar verdi ve yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiriyi yayınladı.

Çin ve İspanya ayrıca, üst düzey temasların ve siyasi diyaloğun güçlendirilmesi, uluslararası kurallara dayalı çok taraflılığın korunması, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin genişletilmesi, bilimsel ve teknolojik inovasyon işbirliğinin yoğunlaştırılması, eğitim, kültür ve turizm işbirliğinin pekiştirilmesi gibi alanlarda işbirliği seviyelerinin yükseltilmesi konusunda mutabakata vardı.

İki ülke liderleri arasındaki yoğun temaslar, Çin ve İspanya arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana daima korundu. Xi Jinping’in de söylediği gibi, geçen 45 yıl, karşılıklı güvenin sürekli pekiştiği, işbirliğinin devamlı olarak yoğunlaştığı ve kültürlerin de hız kesmeden kaynaştığı bir süreç oldu.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 1979 yılında ilk kez 100 milyon dolara ulaşırken, 2017 yılında 30 milyar doları aştı. Ayrıca, İspanya, Çin’in AB içindeki en büyük altıncı ticaret ortağı olurken, Çin de İspanya’nın AB dışındaki en büyük ticaret ortağı konumuna yükseldi.

ABD’de haftalık yayınlanan Forbes dergisinde yer alan bilgilere göre, İspanya, 2017 yılının Bahar Bayramı tatilinde Çinli turistlerin Avrupa ülkeleri arasındaki gözdesi haline geldi ve İspanya’ya giden turistlerin sayısında yaklaşık yüzde 90 oranında bir artış kaydedildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin, sürekli değişikliğin yaşandığı bu çağda Asya’ya, özellikle dünyaya açılan Çin’e gün geçtikçe daha büyük ilgi gösterdiğine işaret etti.

Pedro Sanchez, iki ülke arasında, ekonomi ve ticaret alanındaki yatırım ve işbirliğinin ilerletilmesi, iş çevreleri arasındaki temasların güçlendirilmesi, kalkınma stratejilerinin kenetlendirilmesi, üçüncü taraf piyasasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, karşılıklı yarar ve ortak kazancın genişletilmesi konularında anlaşmaya vardığını hatırlattı.

Kuşak ve Yol’un ortaklaşa inşa edilmesi konusu, artık iki ülkenin küresel işbirliğini ilerletme çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu yıl, hem Çin’de reform ve dışa açılma politikası uygulanmasının, hem de İspanya’da anayasayal reform gerçekleştirilmesinin 40. yıldönümü. İki ülke de geride bırakılan 40 yıl içinde kendi koşullarına uygun kalkınma yolunda ilerleyerek, ekonomik büyüme ve toplumsal ilerlemeyi gerçekleştirmek için büyük çaba harcadı.

İpek Yolu, 2 bin yıl önce Çin’in antik başkenti Chang’an’ı (bugünkü Xi’an), İspanya’nın Tarragona kentiyle bağlamıştı. Günümüzde ise, Kuşak ve Yol inşası, iki ülke arasındaki bağlantıyı daha geniş ve derin bir seviyeye taşıdı.

“Dünya’nın küçük emtia merkezi” olarak adlandırılan Yiwu’yu Avrupa’nın en büyük perakendeciler pazarı olarak bilinen Madrid ile bağlayan “Yiwu-Xinjiang-Madrid tren hattının” sağladığı hizmet, geçen ay dördüncü yılını doldurdu.

Söz konusu tren hattı, iki ülkeye ve güzergahındaki ülkelere zengin ürünler sağlarken, Kuşak ve Yol inşasının ortaklaşa ilerletilmesi konusunda da başarılı bir örnek haline geldi. Öte yandan, Çin-Avrupa arası hizmet veren tren hattında Ağustos sonu itibarıyla 10 bin sefer gerçekleştirildi. Hat artık, Kuşak ve Yol’un “demir kervanı” olarak adlandırılıyor.

Çin-İspanya, dünya ekonomisinin daha açık, kapsayıcı ve dengeli gelişimini ilerletme konusunda da ortak sorumluluklar üstleniyor.

Bu yıl, Çin ile AB arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasının 15. yıldönümü. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in öteden beri Avrupa’nın bütünleşmesini desteklediğini, dayanışma halinde, istikrarlı, açık ve mürrefeh bir Avrupa görmekten memnuniyet duyduğunu kaydetti.

İspanya’nın Çin’in AB’deki iyi bir dostu ve iyi bir ortağı olduğuna dikkat çeken Xi, uluslararası konularda benzer tutuma sahip iki ülkenin, çok taraflılığı ve Asya ile Avrupa arasındaki bağların güçlenmesini desteklediğini dile getirdi.

Xi, dolayısıyla iki ülkenin uluslararası düzeni koruma ve küresel yönetişimi ilerletme alanlarındaki koordinasyonu güçlendirme ve birbirine desteği arttırma nedenine de sahip olduğunu belirtti.

Xi, ziyareti sırasında Madrid kentinin altın anahtarını kabul etti. Tarih, kültür, siyaset ve toplum açılarından hep farklı görünen Çin ve İspanya için, karşılıklı siyasi güven, saygı, anlayış, iletişim, tecrübe paylaşımı, karşılıklı yarar ve ortak kazanç, ikili ilişkilerin sağlıklı gelişme kapısını açan “altın anahtar” niteliği taşıyor. Bu altın anahtar ile yeni bir başlangıç yapan Çin ve İspanya’nın daha fazla ortak refah kapısı açabileceğine inanılıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum