Çin ve Fransa’dan işbirliği vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping görüşmede çok taraflılık, BM’nin çekirdeğinde yer aldığı küresel sistem ve uluslararası hukuk temelindeki küresel düzeni koruma konusunda iki ülkenin hemfikir olduğuna işaret etti.

Xi, Çin ve Fransa’nın, değişimleri ve işbirliğini artırmaları, önemli bölgesel ve küresel konularda koordinasyonu güçlendirmeleri ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaları gerektiğini vurguladı.

Çin’in AB ile ilişkilerine de değinen Xi Jinping, yeni dönemde Çin-AB işbirliğinin küresel ve stratejik öneminin daha da arttığına dikkat çekti. Uluslararası durum hangi yönde değişirse değişsin, Çin’in AB ile ilişkilerini geliştirmekte ısrarcı olduğunu söyleyen Xi, yatırım anlaşmasına ilişkin görüşmeleri mümkün olduğunca kısa süre içinde tamamlama, Çin-AB Çevre ve İklim Diyaloğu ile Dijital Diyaloğu’nun başarıyla düzenlenmesi için ortak çaba harcama çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğinin altını çizerek, Çin ile el ele vererek hem ikili işbirliğini hem de Çin-AB işbirliği derinleştireceklerini belirtti.

Çin-AB yatırım anlaşmasına ilişkin görüşmelerin bir an önce tamamlanmasını ümit ettiklerini kaydeden Macron, Çin ile iklim değişikliği, kamu sağlığı, Afrika’ya yönelik işbirliği gibi önemli bölgesel ve küresel konularda koordinasyonu kuvvetlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Macron, uygun bir zamanda Çin’i yeniden ziyaret etmeyi arzuladığını da sözlerine ekledi.

İki lider İran nükleer sorunu ve Güney Kutup Bölgesi’nde denizlerin korunması gibi meseleler üzerinde de görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede Çin-Fransa Parlamento Değişim Mekanizması’nın 11. Toplantısı’nın düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Biyotıp, biyoteknolojik yetiştiricilik, Ay ve Mars keşif misyonları, uydu geliştirme, COVID-19 ile mücadele, spor, tarım ve iklim değişikliğiyle mücadele alanlarındaki işbirliğinin artırılması hususunda da mutabakat sağlandı.

İki lider, uluslararası toplumun gelecek yıl Biyoçeşitlilik Antlaşması 15. Taraflar Toplantısı, BM İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması 26. Taraflar Toplantısı ve 7. Dünya Doğayı Koruma Toplantısı’na aktif katılımı teşvik etme konusunda görüş birliğine vardı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum