Çin ve Finlandiya Yeni İşbirlikleri Yapacak

cin-cumhurbaskani.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Finlandiya’ya yapacağı resmî ziyaret öncesinde, Finlandiya’nın Helsingin Sanomat gazetesi için bir makale kaleme aldı.

Xi Jinping, bugün yayımlanan makalesinde, Çin ve Finlandiya’nın karşılıklı dostane duygular beslediğine dikkat çekti. Finlandiya’nın Çin Halk Cumhuriyeti’yle en erken diplomatik ilişki kuran Batılı ülkelerden biri olduğunu ve Beijing ile hükümetler arası ticarî anlaşma imzalayan ilk Batılı ülke olduğunu kaydeden Xi, iki ülke arasında ekonomi, ticaret, bilim ve teknoloji alanlarındaki işbirliğinde karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkelerinin baz alındığını vurguladı. Çin Cumhurbaşkanı, uluslararası meselelerde de uzun zamandan beri Finlandiya’yla yakın işbirliğini sürdürdüklerini belirtti.

Xi, makalesinde iki ülke arasında yeni tip işbirliği ortaklığı ilişkilerinin kurulması için harcanan ortak çabalara da dikkat çekti. Çin Cumhurbaşkanı, karşılıklı yarara dayalı işbirliği ve ortak kalkınma için iki tarafın da büyük gayret gösterdiğini kaydetti.

Çin, Finlandiya’nın Asya’daki en büyük ticaret ortağı

İki ülkenin ekonomilerinin birbirini tamamladığına işaret eden Xi, Çin’in art arda 14 yıldır Finlandiya’nın Asya’daki en büyük ticaret ortağı konumunda bulunduğunu ve karşılıklı yatırımlarda da güçlü bir artışın görüldüğünü hatırlattı. Xi Jinping, Çin’in 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nı Finlandiya’nın “2025 Kalkınma Vizyonu” ile kenetleyerek, iki ülke arasında temiz enerji, biyo-ekonomi ve Kuzey Kutbu’nda bilimsel araştırma alanlarındaki somut işbirliğinin ilerletileceğini dile getirdi.

Finlandiya’nın “Bir Kuşak-Bir Yol” inşasına da aktif olarak katılmasını beklediklerini söyleyen Xi, son yıllarda iki ülke arasındaki personel değişimi ve kültürel temasların da yoğunlaştığını hatırlattı.

“Finlandiya ziyareti AB ile ilişkiler açısından da önemli”

Finlandiya ziyaretinin Cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra Kuzey Avrupa bölgesine yapacağı ilk ziyaret olduğuna işaret eden Xi, Çin’in Kuzey Avrupa’yla temaslarının yoğunlaşmasının Avrupa’daki refahın artırılmasına ve Çin-Avrupa ilişkilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunacağına dair inancını dile getirdi.

Çin ile AB arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin gün geçtikçe derinleştiğini de kaydeden Xi Jinping, iki tarafa kalkınma stratejileri ve çıkarların kaynaşmasını sağlayarak ortak büyümeyi ilerletme çağrısı yaptı.

Xi Jinping, son olarak Çin ve AB’nin dışa açılma ve kapsayıcılık düşüncelerini izleyerek dünya barışı ve refahının sağlanmasına yeni katkı yapmasını da arzuladığını ifade etti.     Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum