Çin ve Filipinler Dışişleri Bakanları Bir Araya Geldi

20170629200910151_23757.jpg

Filipinler’de bulunan Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Manila’da Filipinlerli mevkidaşı Alan Peter Cayetano’yla bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, iki devlet başkanının doğru kararı rehberliğinde Çin ile Filipinler arasındaki ilişkilerin iyiye gittiğini, bunun iki ülkenin ortak çıkarlarına uygun olduğu gibi, iki halka yarar getirdiğini belirtti.

Wang Yi, Çin’in Filipinler’le üst düzey ziyaretleri sürdürüp siyasi güveni artırmaya, terörle mücadele, uyuşturucuyla mücadele, altyapı tesisleri, ekonomi ve ticaret, halkın yaşamını ilgilendiren alanlar, savunma, kültür dahil 7 alanda işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Wang Yi, Çin’in Filipinler’in kalkınma yolundaki samimi işbirliği ortağı olmaya hazır olduğunu ve ikili ilişkilerin geleceğine tam güvenle baktığını sözlerine ekledi.

Filipinler’in ASEAN dönem başkanlığı üstlenmesinden bu yana geçen 6 ayda yaptığı çalışmaları Çin’in takdirle karşıladığına işaret eden Wang Yi, Filipinler’le ortak çaba harcayıp Kuşak ve Yol Girişimi ile ASEAN’ın kalkınma planının kenetlenmesini sağlamaya ve bölgesel bütünleşme sürecini ilerletmeye hazır olduğunu ifade etti.

Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano, ikili ilişkilerde iyileşme olduktan sonra her alanda işbirliğinin derinlemesine geliştiğini ve ikili ilişkilerin altın çağa girdiğini söyledi.

Cayetano, Çin’le temasları yoğunlaştırıp karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştireceklerini, ASEAN kalkınma planı ile Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin kenetlenmesini sağlamaya çalışacaklarını dile getirdi.

Cayetano, ASEAN ülkeleri ile Çin’in ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi Taraflar Eylem Deklarasyonu’nun hayata geçirilmesinde ilerleme kaydedildiğini, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları çerçeve taslağı onaylandığını hatırlattı.

Cayetano, Güney Çin Denizi’yle ilgili oluşan olumlu tabloya büyük önem verdiklerini ve Çin’le birlikte Güney Çin Denizi bölgesinde barış ve istikrarı koruyacaklarını vurguladı.

Görüşmenin ardından iki dışişleri bakanlığı arasında işbirliği muhtırası imzalandı.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum