‘Çin ve ABD birbirlerine alışmalı ve işbirliğini geliştirmeli’

economists-slaughter-rees-tuck-school-of-business-examine-bilateral-investment-treaty-with-china.jpg

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing’de 2017 Uluslararası Durum ve Çin Dış Politikası Semineri’nin açılışına katıldı.

Wang Yi seminerde yaptığı konuşmada, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD’nin sağlıklı etkileşim içinde işbirliğini geliştirip ortak kazanç gerçekleştirmelerinin uluslararası toplum için olumlu bir mesaj olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı, “Çin ABD’yi değiştirme veya yerini alma niyetinde değil. ABD de Çin’i yönlendirmez, Çin’in gelişmesini engellemez. İki ülkenin çıkarları giderek daha da iç içe geçmeye başladı, ortak çıkarlarımız, fikir ayrılıklarının çok ilerisinde. İşbirliğiyle ortak kazanç gerçekleştirilebilir, zıtlaşma ise mutlaka iki tarafın kaybetmesine yol açar. Bu nedenle Çin ve ABD birbirlerine daha iyi şekilde alışmalı.” diye konuştu.

Wang Yi, Çin’in ABD’yle karşılıklı saygı temelinde barış içinde bir arada yaşamaya hazır olduğunu, ABD’nin de kendi koşullarına uygun gelişme yolunu izleyen Çin’e saygı duyması gerektiğine dikkat çekti.

Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına, Birleşmiş Milletler Tüzüğü ve amaçlarına, iki ülke arasında imzalanan 3 ortak bildiriye uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum