Çin uzay istasyonunun temel modülünü bahar aylarında fırlatacak

news_28b86c24c23cf44a4c8d6a57bd96a9a1-750X422.jpg

Çin’in insanlı uzay programının baştasarımcısı Zhou Jianping, Çin’in uzay istasyonunun temel modülünün ilkbaharda fırlatılacağını açıkladı.

Zhou, “Uzay istasyonunun temel modülü, bahar aylarında Hainan Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nde Uzun Yürüyüş-5B Y2 taşıyıcı roketiyle fırlatılacak. Şu an uzay istasyonunun temel modülüyle ilgili test çalışmaları tamamlandı. Uzay istasyonunu inşa etmek için uçuşları gerçekleştirecek astronotlar da seçildi. Astronotlar, şu an yoğun bir eğitim programından geçiyor.” bilgisini verdi.

Zhou’nun aktardığı bilgilere göre, Çin, ilkbaharda uzay istasyonunun temel modülünün ardından Tianzhou-2 yük taşıyıcı uzay aracı ve Shenzhou-12 insanlı uzay aracını da fırlatmayı planlıyor.

Zhou, “Yörüngede uzun süre durabilen ve Çin’e ait olan ilk uluslararası ileri düzey insanlı uzay istasyonunu kuracağız ve söz konusu uzay istasyonunda büyük ölçekli uzay araştırmalarını yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Planlamaya göre, uzay istasyonunun inşası iki aşamadan oluşuyor. Daha önce Uzun Yürüyüş-5B taşıyıcı roketinin ilk uçuşu başarıyla tamamlanmıştı. Bu aşamanın ardından uzay istasyonunun temel modülü, iki laboratuvar modülü, dört adet yük taşıyıcı uzay aracı ve dört adet insanlı uzay aracının fırlatılması gibi 11 fırlatma misyonu gerçekleşecek. Bununla birlikte, uzay istasyonunun kritik teknolojileri doğrulanacak. Ayrıca astronotlar birçok defa uzay aracının dışında faaliyette bulunacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum