“Çin, perakende satışlarıyla ABD’yi geçebilir”

Market-Research-Insights-into-the-Daigou-Trader.jpg

Washington Post’un haberine göre, Çin’in, perakende satış hacmi bakımından bu yıl ABD’yi geçebileceği öngörülüyor.

Japon Mizuho Bank’ın sağladığı verilere dayandırılan haberde, Çin’in perakende satışlarının bu yıl 5 trilyon 800 milyar ABD Doları’nı aşarak ABD’deki satışları geride bırakabileceği belirtildi.

Habere göre, Çinli tüketicilerin harcamalarında beklenen hızlı artış, Çin’de kişi başına düşen gelirin son on yılda üç kat artarak 8 bin dolara çıkmasından kaynaklanıyor.

Mizuho Bank’ın baş Çin ekonomisti Shen Jianguang, verdiği mülakatta, “Potansiyel bir ticaret savaşında Amerika ilk kez kendisiyle eşit büyüklükte bir pazarla karşı karşıya gelecek. Dünyanın iki büyük ve birbirine bağlı ekonomisi olarak Çin ve ABD için aralarındaki ticaret koşullarında oluşabilecek en ufak bir değişim denge bozucu bir etki yaratacaktır.” ifadelerini kullandı.

General Motors, Boeing ve Apple gibi ABD’li dev şirketlerin satışlarının yüzde 20’den fazlasının Çin’den sağlandığını belirten Shen, Çin piyasasına yönelik kısıtlamaların ABD’li şirketlerin iş hacmini etkileyeceğinin altını çizdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden ekonomist David Autor ise yaptığı değerlendirmede, ABD pazarının Çin için mühim olduğu gibi Çin pazarının da ABD için önem arz ettiğine dikkat çekerek, “Çin’in GDP’sinin büyük bir bölümünü ABD’ye ihracatlar oluşturuyor. Bizim pazarımıza yüksek oranda bağımlılar.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum