Çin-Pakistan Stratejik Diyaloğu Hainan’da düzenlendi

news_f871645b1ff715d7fad59069d5730051-750X422.jpg

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Hainan eyaletinde Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile Çin-Pakistan Dışişleri Bakanları Stratejik Diyaloğu’nun ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Çin ve Pakistan’ın her koşulda stratejik iş birliği ortakları olduğuna işaret eden Wang Yi, uluslararası ve bölgesel durum ne yönde değişirse değişsin, Çin’in Pakistan politikasının değişmeyeceğini vurguladı.

Wang Yi, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra, Çin ve Pakistan’ın birbirine destek vererek, üretim faaliyetlerinin ve günlük hayatın normale dönmesini hızlandırmanın yanı sıra, salgını siyasileştirmeyi ve yaftalamayı hedefleyen girişimlere beraber karşı çıktıklarını hatırlattı.

Wang Yi, “İki ülke, Kuşak ve Yol’un inşasını ısrarla hızlandırarak, salgın döneminde Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kapsamındaki önemli projelerde personel sayısının düşürülmemesini ve işleyişin kesilmemesini güvence altına aldı. Bu, küresel salgınla mücadele iş birliği için de örnek oluşturdu. Çin ile Pakistan arasındaki sağlam dostluğun, tüm sınamaları başarıyla geçtiği olgularca kanıtlandı.” ifadelerini kullandı.

Wang Yi, Çin’in Pakistan’la salgının kontrolüne dair deneyimlerini paylaşmaya, Covid-19 aşısı konusundaki uluslararası iş birliği ortağını seçerken Pakistan’a öncelik vermeye hazır olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki üst düzey temas ve stratejik iletişimin sürdürüleceğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Wang, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun inşasının nitelikli bir şekilde ilerletilerek, bu süreçte ekonomik ve sosyal kalkınmaya, istihdamın artırılmasına ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine yoğunlaşılması gerektiğini kaydetti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi ise Çin ile Pakistan arasındaki ilişkilerin sağlam bir stratejik temelinin bulunduğunu, iki ülkenin kaderlerinin birbiriyle sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtti.

Pakistan’ın lider kadrosunun Çin’le iş birliğini desteklediğine işaret eden Kureyşi, Çin’e temel çıkarları ve başlıca kaygılarıyla ilgili tüm hususlarda kararlılıkla destek vereceklerini ifade etti.

Kureyşi, Çin ile birlikte Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun inşasını hızlandırmanın yanı sıra, bilim ve teknoloji, tarım, finans, bilişim ve afetlerin etkilerini azaltma gibi alanlardaki iş birliğini daha da derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki bakan, ayrıca Afganistan meselesi dâhil uluslararası ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum