Çin organ nakli konusunda 2020’de zirveye oturmak istiyor

911184240.jpg

Çin Organ Bağışı ve Nakli Komitesi Başkanı Huang Jiefu, Associated Press’e verdiği demeçte, gönüllü sivil organ bağışı sayısının, bir pilot program uygulamasının başladığı 2010’da 30’dan bu yıl 5.500’e ulaştığını açıkladı. Gerçekten de Çin, 2020 yılında dünyada organ nakli konusunda zirveye oturacak gibi görünmekte.

Huang’ın belirlemelerine göre, bu yıl 15.000 kişi organ naklinden yararlanmış olacak. Şu anda, 28.000 kişinin transplantasyondan yararlandığı ABD bu konuda ilk sırada bulunuyor. Pekin’de verdiği demeçte Huang, şu an geçerli artış hızı dikkate alındığında, üç yıl sonra Çin’in küresel etik kurallar çerçevesinde en çok transplantasyon yapılacak ülke olacağını bildirdi.

Gönüllü organ bağışı yapanların sayısını artırmaya çalışan Çin, bu bağlamda belirli toplumsal-kültürel engellerle karşılaşıyor. Aileler, organ bağışlayan kişini gönüllü olarak imza atmış olsa da, bu bağışı engelleme hakkına sahip. Öte yandan, bağışa gönüllü olduklarının sürücü belgeleri üzerine işaretlenmesinin uğursuzluk getireceğini düşünenler de var.

Buna karşılık, Huang’ın belirttiğine göre, resmi ilgililer, AliBaba ile işbirliği yaparak, internet platformunda yapanların, ödeme aşamasında isterlerse kendilerini 10 saniye içinde gönüllü bağışçı kaydettirmelerini sağlıyorlar. Bu yolla 210.000 Çinlinin bağışçı olarak kaydedildiği bildiriliyor. Bu arada, kuşkusuz ki, organ nakli konusunda uzmanlaşmış 173 hastane ve gelişmekte olan iletişim ağlarının yanısıra, bu alanda kalifiye yönetici ve doktorlara da ihtiyaç var.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum