Çin: Kuşak ve Yol ile amacımız süper güç olmak değil

silk-road-crop.jpg

Çin, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini ilerleterek süper güç olmayı amaçlamadığını açıkladı.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, önceki gün yaptığı açıklamada, Çin’in Kuşak ve Yol inisiyatifi aracılığıyla kendi düzenini kurmaya çalıştığını iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuya değinerek, Kuşak ve Yol girişiminin herhangi bir ülkeyi hedef almadığını, aksine herkese açık olduğunu ve hoşgörü ilkesine dayandığını ifade etti.

Çin’in Kuşak ve Yol girişimine herkesin katılımını olumlu karşıladığını ve projenin tarafsız ve makul bir tutumla değerlendirilmesini arzuladığını vurgulayan Hua, şunları söyledi:

“Kuşak ve Yol İnisiyatifi, güzergâhta yer alan ülkelerin altyapı tesislerini inşa etme ve bu ülkeler arasındaki ulaşım bağlantısını güçlendirme hedefine işaret etmektedir. İlgili ülkelerin politikaları ve kalkınma stratejilerinin birbirine kenetlenerek ortak kalkınmanın sağlanması amaçlanmaktadır. Çin; ortak istişare, inşa ve paylaşım ilkelerinde ısrar ederek Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini ilerletmeyi arzulamaktadır. Çin, tüm taraflarla müzakereye açıktır. Çin, süper güç olma gibi bir amacı şimdiye kadar gütmediği gibi bundan sonra da gütmeyecektir.”

Güzergâhta yer alan ülkelerin de Kuşak ve Yol girişimini desteklediklerini belirten sözcü, girişimin getirdiği olumlu gelişmelere dair rakamları da aktardı. Hua Chunying’in verdiği bilgilere göre, Kuşak ve Yol kapsamında 80 ülkeyle işbirliği anlaşması imzalandı, 24 ülkede 75 sınır ötesi serbest ticaret bölgesi kuruldu. Çinli işletmelerin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yatırımları ise 50 milyar ABD Doları’nı aştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum