Çin küresel çevre yönetiminde aktif bir rol üstlendi

news_34d4b9c9dfef22de91f7b3deccdf8372-750X422.png

Çin, 2030’dan önce karbondioksit emisyonlarının zirvesine ulaşacağına ve 2060 öncesinde karbon nötrlüğünü elde edeceğine söz verdi. Bu hedeflere ulaşmak için önlemlerin ana hatlarını çizmek, ülkenin 14. Beş Yıllık Planı’nda önemli bir adım olacaktır.

Ekoloji ve Çevre Bakanlığına göre, karbon emisyonu hedeflerine uygun olarak 14. Beş Yıllık Plan dönemi (2021-2025) için karbon yoğunluğu hedefinin belirlenmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele için özel planlar yapılması beklendi. Çin, karbon vaadini iklim değişikliğiyle mücadele için belirli bir yıla bağlarken, bazı Batılı eleştirmenler ekonomik büyümeyi sağlamaya çalışırken hedefleri gerçekleştirme yeteneğini sorguladı.

Çin sözlerini tutan bir ülke. Beş yıllık plan tamamlandığında, ülke -merkezi hükümetten yerel yönetimlere- bunun uygulanmasını sağlayacak. Örneğin, 13. Beş Yıllık Plan’da tanımlanan ekolojik çevre ile ilgili dokuz hedeften sekizi planlanandan önce gerçekleştirildi. 337 şehrin günlerin yüzde 84,5’inden fazlasında iyi hava kalitesi deneyimlemesini sağlamak olan kalan hedefin planlandığı gibi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

HÜKÜMET EKOLOJİK İLERLEMEYİ HAFİFE ALMADI

Hükümet, uzun vadede ekolojik ilerleme sağlamanın zorluklarını hafife almadı. 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmak için sosyal, ekonomik, enerji ve teknolojik sistemlerin uyum sağlaması ve dönüştürmesi gerekiyordu. Yeşile gitme dürtüsünü, ekonomiyi zorlamaktan ziyade bir büyüme kaynağı olarak görmek önemliydi. Politika yapıcılar, ekonomik, enerji ve endüstriyel yapıların dönüşümünü ve iyileştirilmesini teşvik etmek için yeni bilimsel ve teknolojik devrim turunun sunduğu tarihi fırsatları değerlendirecek. Örneğin, Çin hükümeti ekim ayı başlarında yeni enerjili araç endüstrisini güçlendirmek için bir planı onayladı. Çin, ulusal karbon piyasalarının gelişimini hızlandıracak, düşük karbonlu pilot programlara devam edecek ve yatırım ve finansman için pilot projeler başlatacak. Tarihte “en katı” kabul edilen çevre koruma kanunu revize edildi, çevre ihlallerine yönelik baskıları artırdı.

Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olan Çin, küresel çevre yönetiminde aktif bir rol üstlendi ve kalkınma düzeyine uygun yükümlülükler üstlenmeye istekliydi. Berlin merkezli, kar amacı gütmeyen bir iklim bilimi ve politika enstitüsü olan Climate Action Tracker tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Çin 2060’tan önce karbon nötrlüğüne ulaşırsa, küresel ısınma tahminlerini yaklaşık 0,2 ila 0,3 Santigrat derece düşürmeye yardımcı olacak.

ÇİN KÜRESEL ÇEVRE YÖNETİMİNDE AKTİF BİR ROL ÜSTLENDİ

Çin, ekonomik ve sosyal kalkınmanın her boyutunda ve aşamasında ekolojik ilerlemeye öncelik vererek, yabancı şirketlerin yatırım yapabileceği ülkenin büyük temiz enerji projeleri ve hava kirliliğini önleme ve kontrol teknolojisi ile ticari uygulamalar dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yabancı şirketlere büyük fırsatlar getirdi.

İnsanlık, artık doğa ile ilgili tekrarlanan uyarıları görmezden gelmeyi göze alamazdı ve korumaya yatırım yapmadan ve koruma pahasına kalkınma peşinde koşmadan, kaynakları çıkarmanın zorlu yolunu seçti. Salgınla mücadele gibi, küresel ısınmayı sınırlamak için uluslararası iş birliği çabaları gerektirdi. Çin, Covid sonrası dönemde daha yeşil bir dünyaya yönelik bu tür çabaları güçlendirmek için harekete geçti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum