Çin: Kore Yarımadası’nda Çözüm İçin Uluslararası Destek Şart

in1.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası nükleer sorununun çözülmesi için uluslararası toplumun desteğinin gerekli olduğunu açıkladı.

KC Savunma Bakan Yardımcısı Suh Choo-suk, Pyongyang’a Askerî Sınır Çizgisi’ndeki tansiyonun düşürülmesi maksadıyla askerî makamların görüşmesi teklifinde bulunduklarını söylemişti.

Çin, Kore Cumhuriyeti’nin teklifini olumlu bulduklarını açıklamıştı. ABD, İngiltere ve Japonya ise tarafların KDHC’yle diyalog yapmasının anlamsız olduğunu savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugünkü olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

İki tarafın da Kore Yarımadası’ndaki sorunun hafifletilmesi için verdiği pozitif sinyallerin Çin tarafından olumlu karşılandığını belirten sözcü, tarihe bakıldığında, nükleer sorundaki herhangi olumlu bir gelişmenin yine diyalogla sağlandığının, yaptırımların ise yalnızca gerginliği artırdığının görüldüğünü söyledi.

Hem Seul hem de Pyongyang’ın diyalog ve müzakerelerin yeniden başlatılmasında aktif rol oynamasını istediklerini belirten Çinli sözcü, uluslararası toplumdan da nükleer sorunun en iyi şekilde çözülmesi için süreci geriletmesini değil, desteklemesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum