Çin-Kanada serbest ticaret anlaşmasında pürüz yok

china-consultation-banner-eng.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin ile Kanada arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması için uygun koşulların yaratılacağını söyledi.

Sözcü Geng Shuang bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun kısa süre önce gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında bu konunun gündeme geldiğini ve gerekli istişarelerde bulunulduğunu belirtti.

Trudeau’nun ziyareti sırasında iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin başlatılmaması, bazı medya organlarında, bu konuda bir netice alınamamasının işareti olarak yorumlandı.

Ziyaret sırasında iki tarafın serbest ticaret anlaşmasını ele aldıklarını kaydeden Çinli sözcü, “Yapılan dostça ve derinlemesine istişareler, iki tarafın bu konuda ne kadar istekli olduklarını göstermiştir. İki taraf ekonominin küreselleşmesi sürecinin ilerletilmesi ile serbest ticaret ve yatırıma kolaylık sağlanması konusunda hem fikir olduklarını beyan ettiler. Somut ve dışa açık tavırla ikili serbest ticaret bölgesi inşasının ortaklaşa ilerletilmesi ve görüşmelerin bir an önce başlatılması için elverişli koşulların yaratılmasını da kabul ettiler” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum