Çin Ile Filipinler Arasında 1,7 Milyar Dolarlık Anlaşma

7d1fe1d5-42ff-4f55-acd8-093bf69b2dbc.jpg

Çin ile Filipinler arasında Çinli iş adamlarının bu ülkeden meyve ve diğer tarım ürünlerini satın almasına dair toplam 1,7 milyar dolar tutarında anlaşmalara imza atıldı.

Çin’in Manila Büyükelçisi Zhao Jianhua, bugün imzalanan anlaşmaların, iki ülke arasındaki ticareti dengeleme yönündeki bir çaba olduğunu söyledi.

Zhao, bu anlaşmaların, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin geçen yılın ekim ayında Çin’e yaptığı ziyaretin müspet neticelerinden olduğuna işaret etti.

Çin’in Filipinler’de imal edilen kimyasal maddeler gibi gıda dışı ürünlere de ilgi gösterdiği belirtildi.

Filipinler Ticaret Bakanı Ramon Lopez de Beijing ile Manila arasındaki ticari işbirliğinin ve Çin’in finanse ettiği altyapı projelerinin ilerletilmesi için görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Geçen yıl ilişkilerde güçlü bir gelişme kaydedildiğini hatırlatan Lopez, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Ortak Komisyonu (JCETC) anlaşmasının bu ayın başlarında imzalanmasının önemine vurgu yaptı.

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan’ın martın ilk haftasında yaptığı Manila ziyareti esnasında, iki taraf arasındaki ticaret, yatırım ve ekonomi işbirliğinin ele alınacağı resmî bir ikili mekanizma niteliğindeki JCETC’ye dair anlaşma imzalanmıştı.      Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum