Çin & Güney Kore Ticaret Forumu’nda “iyi komşuluk” ve “iş birliği”ne devam kararı

maxresdefault-1.jpg

Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, bugün Çin’i ziyaret eden Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile birlikte Çin-Güney Kore Ticaret Forumu’na katıldı.

Zhang Gaoli, Çin ve Güney Kore’nin iki komşu ve işbirliği ortağı olduğunu, Çin’in her zaman Güney Kore ile olan ilişkilere büyük önem verdiğini belirtti.

Zhang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Moon Jae-in ile yapacağı görüşmenin, ikili ilişkilerdeki yeni gelişmelere yön vereceğini ifade etti.

Zhang, iki ülke lideri arasında varılacak mutabakatın hayata geçirilerek, iyi komşuluk ve işbirliği ilkeleri temelinde, ikili ilişkilerin doğru yönde gelişmesinin hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Çin ile KC arasındaki ilişkilerin kritik bir süreçten geçtiğine işaret eden Zhang; iki tarafın kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirerek, insanoğlu kader birliği için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Zhang ayrıca; iki ülke arasında ekonomik, ticari, kültürel ve uluslararası faaliyetlerdeki işbirliğinin artırılması önerisinde bulundu.

Moon Jae-in, bugün Nanjing Katliamı’nın 80. yıldönümü olduğunu anımsatarak, Çin halkının acısını derinden paylaştıklarını belirtti.

Jae-in, ayrıca iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasından bu yana geçen 25 sene boyunca ikili ilişkilerin hızla geliştiğini dile getirdi.

Jae-in kısa süre önce ikili ilişkilerde yaşanan bazı sıkıntılara rağmen, bu ziyaretiyle iki ülke arasındaki dostluğun ve karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesi, çeşitli alanlardaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesini beklediğini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum