Çin ekonomisinin hızla canlanmasının sırları

20200628193100354_88407.jpg

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dün verilen bilgiye göre, geride kalan üç günlük Duanwu Bayramı süresince Çin genelinde ağırlanan yerli turist sayısı 48 milyon 809 bini buldu. Bu sayı, geçen yılın aynı döneminin yüzde 50,9’una tekabül etti. Bayram tatilinde elde edilen turizm geliri ise 12 milyar 280 milyon yuana ulaşırken, bu miktar geçen yılın aynı döneminin yüzde 31,2’si olarak kayıtlara geçti. Veriler, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen, Çin ekonomisinin hızla canlandığını gösteriyor.

Yılın ilk beş ayında Çin genelinde fiziksel malların internet üzerinden gerçekleştirilen perakende satış hacmi, yüzde 11,5 arttı. Mayıs ayında ülke genelinde yıllık cirosu 20 milyon yuan ve üzerindeki sanayi işletmelerinin gerçekleştirdiği kâr 582,34 milyar yuana ulaştı. Bu işletmelerin nisan ayındaki kârları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 azalırken, mayıs ayında ise yüzde 6 arttı.

Bunun yanında, tüm ülkede mayıs ayında gerçekleştirilen sabit sermaye yatırımı, bir önceki aya göre yüzde 5,87 oranında arttı.

Uluslararası Para Fonu, küresel ekonominin 2020 yılında yüzde 4,9 oranında küçüleceği, ancak Çin’in büyümesini koruyacak tek başlıca ekonomi olacağı tahmininde bulundu. Bu gibi nedenlerle Çin’deki ticari faaliyetlerini yoğunlaştırmak, çok sayıda yabancı işletme için mutlak tercih hâline geldi.

Bilindiği üzere, kısa süre önce sona eren 127. Çin İthalat ve İhracat Fuarı’na (Kanton Fuarı) 217 ülkeden alıcılar katıldı. Bu sayıyla Kanton Fuarı’nın tarihinde bir ilke imza atıldı.

Peki, Çin ekonomisi nasıl hızla canlandı? Birçok uzman, yüz yılda bir rastlanabilecek bir salgın karşısında Çin’de iktidar partisinin ve hükümetin halkın canını daima en ön planda tutarak, bir yandan salgını bilimsel yöntemlerle kontrol ettiğini, diğer yandan da üretimin yeniden başlamasını sağladığını belirtiyor.

Daha da önemlisi, Çin ekonomisinin uzun vadede iyi yönde ilerlemesini sağlayacak zemin değişmedi. 1,4 milyarlık nüfusu, dev piyasası ve sürekli artan tüketim talebi Çin ekonomisine güçlü bir destek sağladı. Bunlara ek olarak, Çin’in dışa açılma boyutu daha da genişledi.

Çin ekonomisi, nispeten büyük gerileme baskılarıyla karşı karşıya bulunmasına rağmen, iç ve dış unsurların karşılıklı olumlu etkileşime geçtiği yeni bir büyüme düzenini hızla oluşturuyor. Çin ekonomisi, artık daha parlak bir geleceği kucaklıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum