Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Çin, Dünyanın En Yenilikçi Üçüncü Ülkesi Oldu

2e9c9b18a5668a501dff7cb20ffc6e6a-1.jpg

Şanghay’da Cuma günü yayınlanan “GE 2018 Küresel Yenilik Barometresi” raporuna göre, Çin, iş liderleri tarafından küresel yenilikçilikte üçüncü sıraya yerleştirildi. Raporda, 20 ülke ve bölgeden gelen Ar-Ge ve ürün geliştirmeden sorumlu 2000’den fazla işletme yöneticisinden toplanan veriler yer alıyor ve rapor yöneticilerin dünya çapında gelişen yenilikler hakkındaki algılarını ölçüyor.

Raporda, ABD’nin iş dünyası liderleri arasında en yenilikçi ülke seçildiği, ancak 2014’ten bu yana ülke skorunda düşüş eğiliminin devam ettiği belirtildi. Japonya’nın ikinci sırada yer aldığı yenilikçi ülke sıralamasında Çin, Almanya’yı geçerek üçüncü sırada yer aldı. Bu yıl Çin’i yeniliğin öncüsü olarak gören küresel yöneticilerin oranı, 2014’teki son ankete göre 4 puanlık artışla yüzde 14’e ulaştı. Öte yandan, Çinli yöneticilerin yüzde 73’ü Çin’in yeniliğe elverişli bir ortama sahip olduğuna inanıyor.

GE China Başkanı ve CEO’su Rachel Duan “Çin daha inovasyon odaklı bir ekonomiye geçerken, işletmelerin bu değişimle nasıl başa çıkacaklarını bilmeleri, bu ortamda faaliyet gösterme için bir kritik öneme sahiptir” dedi.

Çinli yöneticiler,  başarılı yenilikleri daha geniş ya da uluslararası pazara ulaştırmanın yanında radikal ve yıkıcı fikirler geliştirmenin zorluklarını inovasyon sürecindeki başa çıkılması gereken en önemli sorunlar olarak kabul ediyorlar. Zorluklara rağmen, Çinli yöneticiler inovasyon ve gelişmekte olan teknolojiler konusunda iyimserliklerini koruyorlar.

Rapordaki bulgulara göre, Çinli yöneticilerin yüzde 83’ü eklemeli üretim ve 3D baskıyı umut verici olarak görüyorlar, bu oran dünya ortalamasının 20 puan üzerinde yer alıyor.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu