Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Vietnamlı liderlerle görüştü

f92a092e351677f98cb0da0fddef08a1.jpg

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ve Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong ile Hanoi’de ayrı ayrı görüştü.

Vietnamlı liderler görüşmelerde, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi’nin başarıyla düzenlenmesini ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in “yeni dönemde Çin’e özgü sosyalizm düşüncesi”nin ÇKP’nin yeni tüzüğüne eklenmesini kutladı.

Vietnamlı liderler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Vietnam ziyaretine büyük önem verdiklerini ve ziyaretin başarıyla düzenlenmesi için gereken hazırlıkları sürdürdüklerini dile getirdi.

Wang Yi ise, Vietnam’ın ÇKP 19. Ulusal Kongresi’ne verdiği önemden ötürü teşekkür etti.

Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, ÇKP 19. Ulusal Kongresi’nden sonra ilk ziyaret edeceği ülkenin Vietnam olmasının, Çin’in ikili ilişkilere verdiği önemi gösterdiğine işaret etti.

Bu ziyaretle stratejik temasların ve siyasi güvenin arttırılmasını istediklerine dikkat çeken Wang, ziyaretle ayrıca ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkileri için genel bir planın saptanmasını umduklarını söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum